in

İş yerini ölü hayvan bedenleriyle doldurdu

Giresun’da bir kereste dükkanında, 32 yıldır ölü hayvan bedenleri süs eşyası gibi sergileniyor.

Giresun’un Bulancak ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Kenan Özdemir, ölmüş hayvanların bedenlerini doldurarak süs eşyası haline getiren tahnit ile ilgileniyor. Yaklaşık 32 yıldır tahnit ile binden fazla hayvan dolduran Özdemir, kereste sattığı işyerini “müzeye” dönüştürüp, bir kısmını da bazı üniversitelere “hediye ettiğini” söyledi.

Yaklaşık 32 yıldır içini doldurduğu hiçbir hayvanın vurularak öldürülmediğini doğada ölü olarak bulunan hayvanları gömmek yerine tahnit ile ilgilendiğini belirten Özdemir,

“Tedavi sırasında ölen ya da doğada ölü bulunan yaban hayvanlarını tahnitliyorum. Orman İşletme Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar’ın ölü bulduğu tilki, karaca, yaban kedisi, tavşan, kırlangıç gibi havanların tahnitini yapıyorum. 32 yıldır yaklaşık bine yakın hayvanın tahnit işlemini yaptım. Nesli tükenmekte olan hayvanları hiç bir maddiyat elde etmeden tahnitliyorum. Bu sanatı ise iş dolayısıyla sık sık gidip geldiğim Ankara’da arkadaşım vesilesiyle öğrendim. Meraklı olduğum için olmalı ki bir yıl gibi bir sürede öğrendim. Oysa bu sanatı öğrenmek yıllar alıyor. İş kolay değil, temiz bir meslek de değil çünkü hayvanlarla uğraşıyoruz. Bu işin maddi bir kazancı yok ancak hobi olarak yapılır. Mesela tahniti öğretmek istiyorum ama kimse öğrenmek istemiyor. Benden sonra da tahnit devam etsin istiyorum ama gençler maalesef uğraşmak istemiyor” dedi.

‘MADDİ KAZANCIM YOK, ÇOCUKLAR VE İNSANLAR GÖRSÜN DİYE YAPIYORUM

Çocukların yaban hayatını, doldurduğu ve süs olarak sergileyerek müzeye çevirdiği işyerinden öğrendiğini de ifade eden Özdemir, “Benim bu işten maddi bir gelirim olmadı ve gelir amacıyla da başlamadım. Hobi olarak bu işi yapıyorum ama beni en çok da mutlu eden çocukların ilgi göstermesidir. Çocuklar dikkatini çekiyor ve buraya geliyorlar. Çocuklar bu konuya çok duyarlılar, ben de çocukların bu ilgisine karşı müze açmak istiyorum. Türkiye’nin çoğu yerinden teklif geliyor bize de yapın diye ama ilk ben kendi memleketimde bir müze olsun istiyorum. Benim istediğim müze, çocuklar geldiği zaman gezeceği, göreceği bir yer olsun istiyorum. Yetkilerinin de bu konuda duyarlı olmasını bekliyorum, ben bu işi zaten çocuklar ve insanlar görsün diye yapıyorum” diye konuştu.

‘DOLDURDUĞUM HAYVANLAR SİLAH İLE VURULARAK ÖLDÜRÜLMEDİ’

Bugüne kadar doldurduğu hiçbir hayvanın vurularak öldürülmediğini belirten Özdemir, “Hayvanların hiç birini vurmuyorum, kaza sonucu veya ölen hayvanları Orman İşletme Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar’dan temin edip tekrardan hayvanları hayata döndürüyorum böylelikle soyu biten hayvanları da tahniti oluyor. Çok parçalanmış hayvanları da ziyan etmiyorum. Türkiye’de sayılı kişiler tahnit yapıyor 10 kişiyi geçmez, tahnit sadece kimyasal maddelerle doldurmak değil, deriyi hazır hale getirmek için tabaklama yapıyoruz. Deriyi bekletiyoruz ilk ondan sonra kalıpla birlikte manken yapılıyor. Tahnit sanatında ölüm yok. Bir kere yapıldı mı yıllarca yaşar çürümez, eskimez. Dikkat edilmesi gereken tek bir şey var oda güneş ışığı rengini alır. Tahnit yaptığımda farklı olaylarla karşılaştım. Horozu, danası ölen vatandaşlar getireyim tahnit yap diyen çok oldu. Enteresan insanlarımız var” dedi.

TAHNİT NEDİR

Peki tahnit aslında nedir? Tahnit, icra edenleri tarafından “sanat” olarak bilinse de, özünde ölmüş hayvan bedenlerinin ait olduğu doğadan alınarak çeşitli yöntemler ve işçilik ile doldurularak duvarlarda, mekanlarda bedenlerin süs olarak sergilenmesidir. Bunun ne kadar sanat olduğu da tartışılır çünkü hayvanlar sırf öldükleri için bedenlerinin süs eşyası yapılması etik gözükmemektedir.

Ukrayna’daki hayvanlar ‘yaşam mücadelesi’ veriyor

Bülent Ersoy Tilbe’yi savundu: Evi hayvanat bahçesi gibi