in

İran’da hayvan barınağındaki ‘1600’ köpek öldürüldü!

İran’da hükümete bağlı olduğu düşünülen grubun bir hayvan barınağını basarak ‘1500’den fazla köpeği öldürmesi’ sosyal medyada infial yarattı. ‘Katliamı protesto eden’ bazı hayvan hakları aktivistlerinin tutuklandığı bildirildi. 

İran’da bir hayvan barınağı    –   ©  BEHROUZ MEHRI/AFP

Sosyal medyada çok sayıda köpeğin cansız bedeninin yer aldığı görüntüler paylaşılırken görgü tanıkları bu videoların Demavend kentindeki Gandak Köpek Barınağı’nda kaydedildiğini belirtti.

Hayvan hakları aktivistleri, hükümete bağlı bir grubun 25 Temmuz’da barınağa baskın düzenleyerek içerisindeki 1600 kadar köpeği vurarak öldürdüğünü bildirdi.

İran Çevre Bakanlığı ise iddiaları yalanlayarak yalnızca depolama merkezindeki 50 hasta köpeğin öldürüldüğünü söyledi. 

Öte yandan hayvan hakları aktivistleri Gandak Barınağı’ndaki köpeklerin tümünün aşılı olduğunu ve kısırlaştırıldığını söyleyerek yetkililerin onları öldürmek için hiçbir gerekçesi olmadığını ifade

Katliama ilişkin görüntüler sosyal medyada viral olurken “Hayvanlara zulme hayır”, “Köpek cinayetlerine hayır” etiketleri Twitter gündeminde ilk sıralara yükseldi. 

Öfke dalgasının büyümesi üzerine aktivistler Demavend Kaymakamlığı önünde toplanarak protesto gösterisi düzenledi. 

İran rejimi “evcil hayvan” EVLAT EDİNMEYİ yasaklamak istiyor

Tahran son on yıldır “evcil hayvan beslemeyi” yasaklamaya yönelik yasalar üzerinde çalışıyor. Parlamento yakın zamanda hayvan evlat edinmedi önemli ölçüde kısıtlayacak bir yasa tasarısını onaylamayı bekliyor. 

Yasa tasarısına göre, bir hayvana bakabilmek için özel bir komiteden ruhsat alınması gerekecek. Kedi, kaplumbağa ve tavşan gibi bazı hayvanların “ithalatı, alımı, satımı, nakliyesi ve barındırılmasına” en az 790 euro olmak üzere para cezası uygulanacak. 

Halihazırda İran’da köpek duygusal insanlarının köpeklerini parklarda gezdirmesi yasaklandı ve bu bir suç sayılıyor. Yetkililer köpeklerin kamu güvenliğine tehlike oluşturduğunu öne sürüyor. 

Öte yandan çoğu hayvan hakları savunucusuna göre, Tahran rejimi evcil hayvan beslemeyi ve köpek sahipliğini “Batılılaşmanın bir sembolü” olarak görüyor. 

Uluslararası Hayvan Refahı Fonu’nun Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Elsayed Mohammed, hükümetin gözünde köpeğinizi tasmalı bir şekilde yanınızda gezdirmenin “İslami bir hareket” olmadığını söylüyor.

Kaynak: Euronews

Çankırı’da “Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi” kazıları başladı

Sıcaktan etkilenen leylekler tedavi altına alındı