in

Hasta hayvanlar pet shop’ta ölüme terk edildi

Amerika’da yeni bir pet shop eziyeti yaşandı. Evcil hayvan ticaretine kuş ve kobay sağlayan ‘üreme tesisi’, hasta kuş ve kobayları karanlık ve pis kafeslerde ölüme terk etti.

Paslı ve yeterince büyük olmayan kafeste günlerce tutulan bir kuş

Amerika Birleşik Devletleri Ohio Eyaleti’nde bulunan, evcil hayvan ticaretine kuş ve kobay sağlayan bir üreme tesisi Great Pets, felçli ve nefes almakta zorlanan hayvanları ölüme terk etti.

Söz konusu hayvanlar karanlık, pis kafeslere kapatıldı ya da küçük plastik küvetlerde tek başlarına tutuldular ve ölüme terk edildiler.

Kobay ve kuşlara üst solunum yolu enfeksiyonları, felç ve diğer rahatsızlıkları için gereken bakım ve müdahale edilmedi.

Great Pets tarafından yetiştirilen hayvanlar, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve daha pek çok yerde bulunan bir evcil hayvan mağazası zinciri olan Petland’da satılıyordu.

PETA’da yer alan hayvan haberine göre Great Pets’te çalışan bir görgü tanığı, tesis koşullarının hayvanlar için oldukça kötü koşullarda olduğunu söyledi.

TRAVMATİZE VE FELÇLİ BİR ŞEKİLDE ÖLÜME TERK EDİLDİLER

Göz, üst solunum yolları ve diğer hastalıklardan muzdarip olan Sultan papağanları, tünekleri ve yeterli havalandırması olmayan küçük plastik küvetlerde haftalarca tutuldu.

Kuşlar hayatta kalma savunması olan kanatlarını uçuşa hazır olmak için her zaman temiz tutar. Ancak tesisteki kirli küvet zeminleri temizlenemeyecek kadar dışkıyla kaplı hale geldi ve kuşlar tüylerini temizleyemeyecek kadar hasta düştü.

Enkfeksiyon kapan, küçük ve havasız bir kutuya kapatılmış kobaylar

NEFES ALMAKTA ZORLANDI

Üst solunum yolu enfeksiyonu şüphesi olan bir kobayda, çektiği acıdan kurtulana kadar en az üç hafta nefes almakta zorlandı.

Olayın yaşandığı Great Pets, adlı şirket “Her kuşa ve hayvana en iyi veteriner bakımını sağlamak için aşırı önlemler” aldığını iddia ediyor.

Ancak görgü tanığı, bir veteriner tarafından hasta genç bir papağanın tedavi edilip edilmeyeceğini sorduğunda, “her küçük şey” için veteriner çağıramayacağı yanıtını aldığını söylüyor.

Yaşamını yititiren bir kobay

Görgü tanığı, birkaç hafta içinde tesiste 27 hayvanın yaşamını yitirdiğini tespit etti; bunlardan biri görünüşe göre yamyamlaştırılmış olan bu kobay yavruları da dahil olmak üzere, kronik yoksunluk ve kalabalıktan kaynaklanan ciddi bir psikolojik sıkıntının belirtisi. Tesis sahibi, sık ölümleri ve yaygın hastalıkları göz ardı ederek, “Binlerce kuş ve hayvanımız var. Hepsi sonsuza kadar sağlıklı ve mutlu yaşayamayacaklar.” dedi.

‘KAFES O KADAR KÜÇÜKTÜ Kİ KANATLARINI AÇAMADI’

Düzinelerce muhabbet kuşunun küçük, karanlık kafeslerde tutulduğu da belirtildi. Bu durum hayvanlarda hastalığın artmasına yol açtı. Kuşlar, yalnız bir şekilde günlerce kafeslerde tutuldu.

Kuşlar gibi, 600’den fazla kobay da dört hafta boyunca sterilize edilmeyen ve amonyak kokan küçük metal kaplarda tutuldu.

Petland mağazalarının taşıma kutularına kapatılan kuşlar

Denetleyici Veteriner Hekim Heather Rally şunları kaydetti:

Profesyonel görüşüme göre, bu hayvanların tutulduğu çorak, aşırı kalabalık ve açıkta kalan muhafazalar hem insanlık dışı hem de hayvan sağlığı için tehlikelidir, bu kobayları kronik yoksunluk ve sosyal stres, diş hastalığı ve enfeksiyondan psikolojik acı çekmeye yatkın hale getirir.

ÇEKTİRDİĞİ İLK ACI DEĞİL

Great Pets adlı işletmenin sahibi, SeaWorld (Deniz Dünyası) da dahil olmak üzere sirk tarzı gösteriler için hayvanlara acı çektiriyordu. Hayvanların veteriner bakımını ihmal etmek, barınağa erişimini engellemek ve onları güvenli olmayan kafeslere kapatmak da dahil olmak üzere Hayvan Refahı Yasası ihlalleriyle ilgili uzun bir sicile sahiptir.

PERAKENDECİLERE GİDEN YOLDAKİ STRES DAHA FAZLA HASTALIĞA NEDEN OLUYOR

Havalandırma deliği az ve üst üste konulan bazı taşıma kutuları

Her hafta düzinelerce kuş ve kobay, bir mal gibi, Petland mağazalarına dağıtılmak üzere nakliye konteynırlarına yükleniyor. Mağazalar bazen yaygın mantar enfeksiyonları nedeniyle kobayları Great Pets’e geri gönderiyor. Bir işçi, ulaşım stresinin hayvanlarda semptomlara yol açtığını öne sürdü.

İşçiler ayrıca kuşların kanatlarını da kesti; bu, kuşlarda psikolojik ve davranışsal sorunlara neden olabilecek ve onları yırtıcı hayvanlara ve yaralanmalara karşı savunmasız bırakabilecek bir uygulama.

Kobaylar ve kuşların birçok ihtiyacı vardır, ancak onları bir mal olarak gören ancak hızlı bir satış yapmak isteyen mağazalar genellikle müşterileri zaman, para, alan ve bunları sağlamak için gereken özel veteriner hekim bakımı konusunda yanlış yönlendirir.

Great Pets gibi yerler, hayvanların acı çekmesine neden oluyor.

‘Tilki ile anlaşma yaptık, kazlarıma dokunmayacak’

Soğuk havada terk edilen atları kurtardı