in

Hapis kaplumbağa Tuki’nin 102. yaş günü ‘kutlandı’

Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki hayvanat bahçesinde hapis olarak tutulan kaplumbağa Tuki,102. yaşına girdi. Bakıcıları ise Tuki’ye en sevdiği yeşilliklerden bir doğum günü pastası yaptı.

Hapis yaşayan kaplumbağa Tuki 102. yaşına bastı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde içinde yüzlerce hayvanı hapis olarak barındıran Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde yaşamını sürdüren devasa kaplumbağa ‘Tuki’nin 102. yaş günü kutlandı.

Yaklaşık 250 yıl yaşayabilen devasa Aldabra Kaplumbağası Tuki, 102. yaşına ayak bastı.

Cumhuriyetin ilanından 3 yıl önce doğan Tuki için bakıcıları, en sevdiği yeşillikleri harmanlayarak ona güzel bir doğum günü pastası hazırlayıp sürpriz yaptı.

Bakıcılarının bu sürprizini gören Tuki’de tepsinin yanına gelerek kendisi için hazırlanan pastayı afiyetle yedi.

“Günlük ortalama 6-7 kilo yeşillik yiyor”

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde yıllardır hapis olarak yaşayan kaplumbağa Tuki’nin 10 yıldır bakıcılığını yapan Musa Duran, “Şu anda 102 yaşına girdi Tuki. Ona yeşillikten pasta yaptık. Her yaşında da olduğu gibi değişik doğum günleri uyguluyoruz. Bu kaplumbağalar 250 sene yaşayabiliyor. Tuki için şu an gençlik çağında diyebiliriz. Sabah karışık sebze, meyve, yeşillik veriyoruz. Zaten genelde sebze ve meyve yiyor. Kabak ve karpuz gibi ürünlerle zenginleştirme yapıyoruz. Düzenli olarak yemeğini veriyoruz, çayırotu veriyoruz, yonca veriyoruz. Günlük ortalama 6-7 kilo yeşillik yiyor. Bunun yanında kuru olarak çayırotu ve yonca veriyoruz” dedi.

Açlıktan uçamaz hale gelen Mısır akbabası tedavi altına alındı

200’ye yakın civciv çöpe atılmış halde bulundu