in

Hakkari’de 4 yıldır göç etmeyen leyleği köylüler besliyor

Hakkari’de bir evin bacasına yuva yaparak buraya yerleşen leylek, dört yıldır köyde yaşıyor. Göç etmeyen leyleği kış aylarında köylüler besliyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Akalın köyüne gelen leylek, 4 yıl önce Bahadin Akış adlı vatandaşın evinin bacasına yuva yaptı. Sonbaharda göçmen kuşların gitmesine rağmen, bacaya yuva yapan leylek, göç etmedi.

4 yıldır köyü terk etmeyen leyleğe köylüler gözü gibi bakıyor. Kar yağışı ve dondurucu soğuğa rağmen bölgeden göç etmeyen leylek, çoğu zaman köylüler tarafından besleniyor.

Hakkari’de 4 yıldır göç etmeyen leyleği köylüler besliyor.

O ARTIK KÖYÜMÜZÜN BİR FERDİ

Leyleğin evinin bacasına yuva yaptığı, Bahadin Akış, leyleği kendi elleriyle beslediğini belirterek, “Leylek 4 sene önce göçle köyümüze geldi. En güzel tarafı benim evin bacasına yuva yapmasıdır. Artık o bu köyün bir ferdi. Biz onu balıkla besliyoruz. Ben kendi ellerimle besliyorum. O yuvasından çıktığı zaman ben gider yuvasına balıkları bırakıyorum. Alıştık ona. Köye gelen vatandaşlar onu görmeden gitmiyorlar. Bizim de çağrımız, dışarıda kalan tüm canlılara merhamet edelim ki merhametle karşılık bulalım” dedi.

Bu yıl bir başka leylek de Tekirdağ’a konmuş ve göç etmeyerek orada yaşamaya başlamıştı.

Caretta carettaların koruma alanına 500’ü aşkın kaçak yapı yapıldı

Karaman’da avcılar tavşanların derisini yüzüp çöpe attı