in

Leylek Tekirdağ’a yerleşti, görenler cep telefonuna sarılıyor

Göç esnasında sürüsünden ayrılarak Tekirdağ’a konan leylek, burada yaşamaya başladı. Esnaftan her gün yiyeceğini alan leylek, bölgeden geçenlerin de ilgi odağı haline geldi.

Göç esnasında sürüsünden ayrılarak Tekirdağ’da tarihi bedesten esnafına sığınan leylek, kentte ilgi odağı haline geldi. Leyleği görenler fotoğrafını çekmek için cep telefonlarına sarılıyor.
Avrupa ve Afrika arasında göç halinde bulunan leylekler Marmara’dan geçerken sürüden ayrılan bir leylek, yaklaşık 3 ay önce Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Eskicami-Ortacami Mahallesi’ndeki tarihi bedesten çarşısına kondu. Esnafın beslediği leyleğin ünü sosyal medyada sıkça paylaşılması ve haberlere konu olması ile bir anda sınırları aştı.

SAHİLDE BESLENİYOR

Şehir hayatına alıştıktan sonra sahil sokak demeden şehri didik didik gezmeye başlayan leyleği sokakta görenler hemen cep telefonlarına sarılıyor. Geceyi bedestende geçiren leylek, gündüzleri ise Tekirdağ sahildeki insanların verdikleri ile besleniyor.

‘BİR TANE LEYLEĞİMİZ VAR’

Sahilde leyleği besleyenlerden 60 yaşındaki Emin Edebali, “Emekliyim. Sabah geliyorum buraya, oltayı takıyorum işte burada bir şekilde eğleniyoruz. Bir tane de leyleğimiz var. O da bu sene geldi, besliyoruz. Kedilerimiz, güvercinlerimiz var, onları besliyoruz. Leyleği besliyoruz. Onlara göre küçük balıklar var, onları yediriyoruz” dedi.

‘FOTOĞRAF ÇEKTİYİOR’

Leyleğin artık meşhur olduğunu, sosyal medya ve haberlerde görenlerin gelip leyleği çektiklerini ifade eden Edebali, “Leylek artık meşhur oldu. Bizim komşu ilçelerden de gelip leyleği çeken var. Leylek önlü oldu yani. Artık bu kışı bizimle beraber geçirecek. İnşallah yazın arkadaşları gelir, yine onlara katılır ve devam eder sürüsüne. Bu sene büyük ihtimal yolunu şaşırdı ya da halsiz hissetti kendini. O yüzden leylek bize emanet. Leylek sabah en geç 08.00’de burada. Hemen yanımızda yemeğini yer. Saat 16.00 gibi ise bedestene uçar gider. Leyleğe meraklı insanlar. Fotoğraf çekiyorlar.’ diye konuştu.

İnekler sıcak suda yıkanıyor… Kışa hazırlar

Üniversite çalışanları 15 kediyle aynı ofisi paylaşıyor