in

Goril, insanlar yüzünden telefon bağımlısı oldu

ABD’de bir hayvanat bahçesinde esaret altındaki Amare isimli yetişkin bir goril, ziyaretçilerin kendisine çevirdikleri telefonlara bakmaktan başka bir şey yapmıyor. İnsanlar yüzünden telefon bağımlısı olan Amare, büyük bir tehlike geçirdi.

Amare isimli yetişkin goril, Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago eyaletinde bulunan Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’nde üç genç gorille birlikte yaşıyor.

Hayvanat bahçesini ziyaret eden ziyaretçilerin telefonlarından Amare’ye selfie, Amare’nin fotoğrafı, tatil ve aile fotoğrafı gibi birçok şeyi göstermesi üzerine yetişkin goril günlük yaşamını unutarak sürekli bu fotoğraflara bakmaya başladı.

İndependent Türkçenin haberine göre, Amare, artık sürekli fotoğraflara bakabilmek için ziyaretçilerin onu ve arkadaşlarını gördüğü camın önüne giderek orada vakit geçirmeye başladı. Zamanının çoğunu ziyaretçilerin fotoğraflarına bakarak geçirmesi Hayvanat bahçesi yetkililerini oldukça endişelendiriyor.

AMARE, TELEFONLA İLGİLENİRKEN BAŞKA BİR GORİL TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRADI

Yetkililer yaklaşık 2 hafta önce 190 kilogram ağırlığında olan Amare’nin bir genç goril tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. Saldırı sırasında Amare, genç erkek goriller arasında hiyerarşi kurmak için yapılan bu etkileşime dikkat etmek yerine yine ziyaretçi telefonlarına ilgileniyordu.

Hayvanat bahçesi yetkililerinden Ross, Amare’nin saldırıdan sonra durumunun iyi olduğunu söyledi. Ancak dikkat dağınıklığının gruptaki konumunun tehlikeye atmasından ve gelişiminde zarar vermesinden korkuluyor. Zira Amare, üç genç gorille birlikte yaşıyor.

SALDIRI SONRASINDA ÖNLEMLER ALINDI

Hayvanat bahçesinden Stephen Ross, “Amare zamanının çoğunu ziyaretçilerin fotoğraflarına bakarak geçirdiği için endişemiz giderek büyüyor. Arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirerek goril olmayı öğrenmesini tercih ederiz” dedi.

Yetkililer ayrıca diğer gorillerin de telefon bağımlısı olmasından endişeleniyor.

Olay sonrasında hayvanat bahçesinde ziyaretçilerini, gorillerin yer aldığı alandaki camdan birkaç metre uzak tutmak için ip çekildi. Ayrıca telefonların yol açtığı sorunlar hakkında ziyaretçiler uyarılarak bilgilendirme tabelaları asıldı.

Ross, ziyaretçilerin fotoğraf çekmesinin normal olduğunu ancak bu fotoğrafların hayvanlara gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Murat Kurum: Sokakta hayvan olmasının hiçbir zararı yok

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hayvanlara yapılan şiddet hakkında konuştu