in

Bakan Murat Kurum: Sokakta hayvan olmasının hiçbir zararı yok

Son zamanlarda gündemden düşmeyen hayvan haberleri için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sokakta hayvanların olmasının zararının olmadığını söyledi.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen hayvan haberleri için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son noktayı koydu. Bakan Kurum, sokakta hayvanların olmasının zararının olmadığını söyledi.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sokakta yaşayan evsiz hayvanlar hakkında açıklamalar yaptı.

Bakan Kurum, sokakta yaşayan evsiz hayvanlarında ihtiyaçlarının olduğunu, bu ihtiyaçların; rehabilite, gıda, aşı ihtiyaçları olduğunu ve aynı insan gibi bakılması gerektiklerini vurguladı.

Bakan Murat Kurum, konuşmasında sahipsiz hayvanlarla ilgili genelde yayınladıklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Sokaktaki hayvanlarla ilgili konuyu ikiye ayırmak lazım. Biri tehlike arz eden hayvanlar diğeri de tehlike arz etmeyen sokakta yaşayan başıboş hayvanlar. Sahipsiz hayvanlar hakkında biz bir genelde yayınladık. İstanbul’da, Gaziantep’te o çocuklarımızın başına gelen olaylar hepimizin içini sızlatıyor. Bunu biz devlet olarak görmezden gelemeyiz”

‘HİÇBİR HAYVANLA SORUNUMZ YOK’

Bakan Murat Kurum, katıldığı programda 5199 sayılı kanun 6. maddesine vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz bir genelge yayınladık. Genelgede sokakta tehlike arz etmeyen hayvanlarımızla alakalı belediyelerimiz bu hayvanlarımızla ilgili nerede tespit ettiyse bu hayvanlarımızı alacaklar ve ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bakımları yapılan hayvanları aldıkları yere bırakacaklar. Bu hayvanların sokakta olmasının hiçbir zararı yok. İkincisi tehlike arz eden hayvanlar ise insanların kalabalık olduğu yerlerde tasmasız ve maskesiz dolaşmayacaklar. Bizim hiçbir hayvanla hiçbir canlıyla sorunumuz yok.”

Bakan Kurum’un yapmış olduğu bu açıklamalara, hayvanların dışarıda olmasının hiçbir zararının olmadığının ve yaşam alanını ortak kullandığımızı bir kere daha hatırlamış olduk.

Brezilya’nın ‘Yılan Adası’ değil Yüksekova

Goril, insanlar yüzünden telefon bağımlısı oldu