in

Norveç’te 600 kilogramlık mors ‘Freya’, deniz botunda güneşlendi

Norveç’te genç dişi deniz aygırı (mors) ‘Freya’, teknelerin üzerine tırmanıp güneşin tadını çıkarıyor.

Freya günün büyük bölümünü uyuyarak geçiriyor (AFP)

Daha önce Danimarka, Almanya, Hollanda ve İskoçya’da görülen Freya, adını İskandinav mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrısından alıyor. 

Freya, Norveç’te ilk kez haziranda ülkenin güneyindeki Kragero köyünde görülürken, 17 Temmuz’dan beri başkent Oslo’nun sularında vakit geçiriyor.

Normal şartlarda Arktik’te yaşayan yaratığın varlığı halk arasında merak uyandırdı ve yerel basına konu oldu.

Freya bir ördeği kovalarken ve bir kuğuya saldırırken görüntülense de genellikle teknelerin üzerinde uyukluyor. Denizaygırı olarak da bilinen bu hayvanlar günde 20 saate kadar uyuyabiliyor.
 

Freya
Morsların nesli tükenme tehdidi altında (AFP)


Morsun varlığından endişe duyanlar da var. Örneğin bir kanocu, hayvanın kendisine yaklaştığı anları “korkutucu bir karşılaşma” diye niteledi.

Norveçli yetkililer Freya’yı başka bir yere taşımayı ve ona hatta ötanazi yapmayı bile düşünseler de en sonunda hayvanı rahat bırakmaya karar verdi.

Norveç Balıkçılık Müdürlüğü tarafından dün yapılan açıklamada, hayvanın durumunun iyi olduğu bildirildi. Halkın, hayvanla aralarındaki mesafeyi koruması tavsiye edildi:

Normalde güvenli mesafeyi koruduğunuz sürece bir mors insanlar için tehlike oluşturmaz. Bu hayvanlar insanlar tarafından rahatsız edilirse ve ihtiyaç duyduğu uykuyu alamazsa kendini tehdit altında hissedip saldırabilir. Dinlenirken sanıldığı kadar yavaş ve sakar değil.

Kaynak: Independent Türkçe

Penguenlerin yavaş evrimleştiği ortaya çıktı: İklim değişikliğine adapte olamayabilirler

‘Köpeklere zehirli et verilsin diyen’ Yıldız Tilbe, Hatay’daki köpek katliamına tepki gösterdi