in

Erkek örümcekler çiftleşme sonrası dişiye yem olmamak için böyle kaçıyor

Çin’de yapılan yeni bir bilimsel araştırmada küçük bir örümcek türünün sıradışı çiftleşme seromonisi incelendi. Araştırmada erkek örümceklerin çiftleşme sonrasında dişiye yem olmamak için kaçtığı ortaya çıktı.

Çin’de yapılan bir araştırmada Latince adı Philoponella prominens olan küçük bir örümcek türünün çiftleşmesi incelendi.

İndependent Türkçe’nin haberine göre, Latince adı Philoponella Prominens olan bir örümcek türüne odaklanan araştırmacılar, erkek örümceklerin çiftleşmeden hemen sonra boyuna göre devasa bir sıçramayla dişiden kaçtığını tespit etti.

ERKEK ÖRÜMCEKLER YEM OLMAMAK İÇİN KAÇIYORLAR

Araştırmacılar, dişi örümceklerin çiftleştikten kısa bir süre sonra partnerini yediğini, erkeğin bundan kaçınmak için sıçrayarak dişiden uzaklaştığını ifade etti.

Hakemli bilimsel dergi Current Biology’de yayımlanan makaleye göre Çin’e özgü bu minik örümcekler 215 bireyi bulan topluluklarda yaşıyor. 

Bu örümceklerin yuvaları genellikle Çin’in merkez bölgelerindeki ormanlarda, Hubei, Hunan ve Jiangxi eyaletlerinde görülüyor.

Bilim insanları daha önce birçok örümcek türünde çiftleşmeden sonra yamyamlık örneklerine rastlamıştı.

Ancak Philoponella prominens örümcekleri, erkeğin bu yamyamlıktan kurtulmak için savunma mekanizması geliştirdiğini gösteren ilk belgelenmiş örnek oldu.

Araştırmada laboratuvar ortamında 155 başarılı çiftleşme gözlemlendi. Çiftleşmelerin 152’sinde erkek örümcekler sıçrama hareketiyle güvenli bir kaçmayı başardı. Kalan üç erkek ise dişilere yem oldu.

Hubei Üniversitesi’nden Doç. Dr. Shichang Zhang, kaçamayan üç örümcek hakkında “Tehlikeyi algılama yetenekleri düşük olabilir ya da çiftleşme sırasında tükenmiş veya sadece zıplamayı becerememiş olabilirler.” dedi.

SANİYEDE 88 SANTİMETRE ZIPLIYORLAR

Akrobatik hareketi yakalamak için yüksek hızlı bir kamera kullanan araştırmacılar, örümceklerin saniyede 88 santimetre hızla zıpladığını tespit etti.

Zhang, çiftleşmenin dişi örümcek tarafından sona erdirildiğini ve erkeğin tehdit hissettiği anda sıçradığını aktardı.

Philoponella prominens dişilerinin neden erkekleri yemeye çalıştığı ise tam olarak bilinmiyor.

Düşen yavru balaban kuşunu hayatta tutmaya çalışıyor, yetkililerden yardım bekliyor

Bursa’da korkunç cinayet: Dört yavru kedi boğazı kesilmiş halde bulundu