in

Erdoğan’ın barınak açıklamasına tepkiler gecikmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokaktaki sahipsiz hayvanların barınağa alınmasıyla ilgili açıklamaları tepkilere sebep oldu. Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın, Erdoğan’ın yaklaşımının yanlış olduğunu vurguladı.

Hayvanlara Adalet Derneğinden Hülya Yalçın ile görüştük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokaktaki sahipsiz hayvanların barınakta yaşaması gerektiğini iddia eden sözlerinin ardından yaşam hakkı savunucularından tepki geldi. Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın Başkanı Hülya Yalçın, hayvanların barınaklarda toplanmasına neden karşı olduklarının anlattı.

Ajanimo’ya konuşan Yalçın şunları kaydetti:

“Bu konuda bizim tavrımız gayet net barınaklar ölüm kampıdır, hayvanları esir etmeyelim derken bir kısım köpeği tehlikeli ilan edip ölüme mahkûm ettiler. Yeni düzenlemede bile tam ve güzel bir açıklama yokken ve ehvenişer onunla bir şey yapmaya çalışırken yeni kanunun üstüne basarak böyle bir açıklama yapılamaz. Muhtemelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaralanan küçük kızla ilgili infiale kapıldığını ve toplumun nabzını tuttuğunu düşünüyoruz yoksa böyle bir kararın ve belediyelerin nasıl çalışacağını hayvanların nasıl büyük bir suretle sonunda öldürüleceğini o da biliyor ya da bildiğini varsaymak istiyoruz.”

“GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE KARŞISINDAYIZ”

 “Biz hayvanların ne barınaklara kapatılmasını istiyoruz ne de sokaklarda canlılar arasında böyle sorunlar yaşanmasını istiyoruz o yüzden düzenlemeler kanununa uygun olarak en azından şimdilik devam etmek zorunda. Ülke çapında bir toplamaya kesinlikle hayır diyoruz. Gücümüz yettiğince bunun karşısında duracağız.”

 “Ayrıca bu açıklamadan sonra hayvan severlerin, biraz toprak bulalım biraz etrafını çevirelim oraya da hayvan toplayalım tarzı yaklaşımlarına çok sert ve kesin bir şekilde karşı duruyoruz. Bizim amacımız hayvanların bulundukları alanda özgür ve korunarak yaşatılması. Kısırlaştırma eğer kanun çıktığında, zamanında yapılsaydı şu anda biz bu sorunlarla uğraşıyor olmazdık.”

Erdoğan’ın açıklamasının ardından insanlar ikiye bölündü kimi insanlar bu durumu güvenlikleri açısından mantıklı bulurken kimi insanlar da köpeklerin suçu olmadığını eğitenlerin suçlu olduğunu düşünmekte, peki sizin görüşleriniz neler?

“Hiçbir silah kendiliğinden kalkıp bir insanı öldürmez. İnsanın elindeki silahın işlediği cinayet nedeniyle yargılanır. O zaman köpekleri, diğer hayvanları da kötü eğiten ve bu tür olaylara sebep olan insanların çok ağır cezalarla yargılanması lazım. Bu toplumda yavaş yavaş son yıllarda belirginleşen köpeklerle insani bir husumete girmek çok tehlikeli bir durum. Sadece hayvan hakları açısından değil insan psikolojisi, yaşadığımız medeniyet çağı ve her türü ahlaki değerlerde yanlış. İnsan herhangi bir hayvanla husumete girmemeli. Yaşanan çoğu olayın asparagas olduğunu biliyoruz. Bu olaylar nedeniyle bir ırkın yok edilmesini kabul etmek mümkün değil. Bunu için hayvan sever olmaya gerek yok. Biraz duyarlı biraz adaletli insan olmak yeterli.”

Erdoğan’ın barınak açıklamasının ardından Haçiko Derneği kurucu başkanı Ömür Gedik de sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Ömür Gedik, Erdoğan’ın açıklamalarına karşı yazdığı gönderisinde ise “Bütün canlılar içine doğdukları özgür alanda belli kurallar dahilinde yaşama hakkına sahiptir. Bir kaç üzücü olayı emsal alıp bir türün tamamının özgürlüğünü alacaksak buna bir çok üzücü olayın sebebi insandan başlanmasını ve hepimizin barınaklara hapsedilmesini talep ediyorum” diye yazdı.

Erdoğan’ın barınak açıklaması ardından Haçiko kurucu başkanı Ömür Gedik’in paylaşımı

Ömür Gedik, “Asiye’ye yapılan saldırının suçlusunun ve sorumlusunun, saldırgan olduğu halde tasmasız ve ağızlıksız gezdirilen o köpeğin sahibi olduğunu neden kimse kabul etmiyor! Olayın şu anda hedef alınan sokak köpekleri ile hiç bir ilgisi yok” diye yazdı.

PİTBULL YASAKLANSIN KAMPANYASINA KARŞI, YAŞAM HAKKINA SAYGILI İNSANLARDAN TEPKİ

Sosyal medyada açılan Pitbull yasaklansın etiketi en çok etkileşim alan başlıklardan oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları türcülük yapıp nefret söylemlerinde bulundu. Buna karşın kimi kullanıcılar da pitbull köpekleriyle ilgili gerçekleri dile getirdi.

Pitbull ile ilgili gerçekleri dile getiren kullanıcılar şunları yazdı.

“Bu köpekleri saldırgan olsun diye karanlık yerlere kapatıp aç susuz bırakıyorlar. Sadece bir kişinin sesine alıştiriyorlar ki diğer herkesi tehdit olarak görüyor hayvan. Acılı et ile besleyip daha çok saldırgan olmasına yol açıyolar. Diğer türlüsü görselde”

“Pitbullar saldırgan değildirler, yetiştirme şekli ile alakalıdır, sen pitbullu sevgi ile yetiştirsen saldırgan olmazlar, ki bu insanlar içinde böyle yetiştirme şekli ile alakalı”

Yaşam hakkına saygılı yurttaşların bazı paylaşımları

Maruldan çıkan kurbağayı sahiplendi

Hayvanları besleyebilmek için temizliğe gidiyor