in

Emekli öğretmen, sokaktaki köpekler için dünya vatandaşlarına ders veriyor!

Emekli öğretmen Bülent Akın Dönertaş, sokaktaki hayvanların bakımı için dünya vatandaşlarına İngilizce dersi veriyor.

Aydın Karasu’da emekli öğretmen Bülent Akın Dönertaş, ilçedeki köpeklerin beslenmesi ve bakımı için ders veriyor. Geceleri Japonya bağlantılı bir dil okulunda çeşitli yaş ve mesleklerden yabancı ülke vatandaşlarına online İngilizce dersleri veren Dönertaş, kazandığı parayı sokaktaki köpekler için harcıyor.

Uzun süredir hayatını sokak hayvanlarına adayan emekli öğretmen Bülent Akın Dönertaş, 11 aydır bir barınakta sokak köpeklerinin beslenmesi ve yaşam alanlarının temizlenmesi işlerini gönüllü olarak tek başına yapıyor. Köpeklerin yiyecek bulamayacakları alanlara atılmasının suç olduğunu belirten Dönertaş, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamaları yaptı:

‘DERS VEREREK İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUM

“Emekli maaşım, aldığım evin ödemelerine yetmeyince 4 sene önce Japonya’da online bir dil okulunda göreve başladım. Evimden Japonya, Avusturya ve Kanada gibi ülkelerden öğrencilere İngilizce dersi veriyorum. Bir süredir ekstra gece İngilizce dersleri vererek sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılıyorum. Köpekleri çok seven, köpekler için deli olan bir insan değilim ama mağdur kim olursa olsun sessiz kalamıyorum. Zevk için bir yılan bile öldürülse sessiz kalamıyorum. Ben mağdur, hayvan ya da bir insan görmek istemiyorum. Köpeklerin durumu çok kötüydü. Burası bir istasyon. Standartlara göre bir barınak sayılmaz. Kafes sayısı çok az ama bakıma muhtaç köpekleri buraya aldım. 2 tane felçli köpeğimiz var, 5 tane atılmış sokak yavrumuz var. Anneleri komada olan iki yavru var. Normal şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri çok zor. Evimde de yavru köpekler var yine. Onlar anne sütü bile içememiş. Çok küçükler, bu köpekleri yaşatmaya çalışıyoruz. Köpeklerin durumları çok kötü. Nüfusları kontrol edilmiyor. Yetkililerin kısırlaştırma, köpek popülasyonunu kontrol altına alma gibi ciddi bir çalışması yok. Bu konuyla ilgili birimler kısırlaştırma çalışmalarından haberdar değil. Bu vatandaşlar için de maliyetli oluyor, çünkü bir köpeğin kısırlaştırma maliyeti 850 lira.

‘HERKES BİR LOKMASINI PAYLAŞSA YETER

Kaymakamlıktan ayda 4-5 paket kuru mama yardımı alıyorum. Pek çok ihtiyacı kendi cebimden karşılıyorum. Yeşil Artvin ekmek fırını haftada 50-60 tane bayat ekmek yardımı yapıyor. Bir okulumuzdan kalan yemek artıklarını yemekhane servisi ve belediyenin yardımıyla buraya getiriyoruz. Bu şekilde yiyeceklerini temin ediyorum. Tüm ihtiyaçlarını kendim günde 2 saat olmak üzere gideriyorum. Yemeklerini hazırlamak, sularını vermek, pisliklerini temizlemek, hasta köpeklerimizin tedavisini üstlenmek, kısırlaştırma durumunda olan köpeklerimizin masraflarını üstlenip ve günlük bakımlarını tek başıma yapıyorum. 11 aya yakındır bunu yapıyorum. Hiçbir şekilde dışarıdan bir kişi gelip hayrına ben yardımcı olayım demediler. Şu an burada ücreti karşılığında çalışacak insanlar arıyorum. Çok fazla bir talep yok. Başvuru yapanlar mesafeden ve köpek pisliğinden tiksindim gibi gerekçeler sunuyorlar. Ben de tiksiniyordum. Ama bunu birilerinin yapması lazım.”

‘ÖĞRENCİLER BURAYI ZİYARET ETMELİ

Öğretmenlere ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de seslenen Dönertaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Okullar kapanmadan çocuklarımızı lütfen buraya getirin. Çocuklarımızda bir farkındalık yaratabiliriz. Köpekleri kurtulunması gereken canlılar olarak göremeyiz. Türkiye’deki köpek nüfusu 12 milyon, nüfusu 85 milyon. Etraf aç köpeklerden geçilmiyor. Fransa’nın nüfusu 63 milyon. Köpek sayısı 60 milyon ama etrafta köpek göremezsiniz. Bu bir ‘ben bu işi çözümleyeceğim’ meselesi. Karacasu’da kendim saydım 167 köpek var. Şu an 200 olmuş olabilir. Cumhurbaşkanlığı’na yazılar yazdım, bana yardım vaadinde bulundular. Kanunlardan bahsettiler. Bulunduğu yerden yaşayamayacağı yere atılan köpekler için 3 ay ile 2 sene arasında hapis cezası olduğu söylendi. Lütfen köpeklerinize yiyecek verin kısırlaştırın ama götürüp bir yere atmayın. O köpekler beddua ederek ölüyorlar. Karacasu’daki 167 köpek için her hane bir lokmasını verse Karacasu’nun tüm köylerindeki köpekleri beslerim. Bu mesele, ‘Ben bu işi çözeceğim’ deme meselesi.”

20 kedi ve köpek ölü bulundu, zehirlenen 1 kedi son anda kurtarıldı

Polisin şefkati, kaza geçiren kediyi yaşama bağladı