in

Elazığ Barınak davasında adalet rötar yaptı, sokak hayvanları barınakta ölmeye devam ediyor

Geç gelen adalet adalet değildir. Elazığ Barınak Davası’nın üçüncü duruşması hava muhalefetine takıldı ve ertelendi. 4 ayda 1062 sokak hayvanın yaşamını yitirdiği barınakla ilgili Savcılık “Adeta soykırım yapılmış” dedi. Davacı Ceylan, “Barınak aktif. Bu çok büyük hukuksuzluk” diye konuştu.

AK Parti’li Elazığ Belediyesi’ne ait Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanların ölümcül koşullar altında yaşam mücadelesi vermelerine ilişkin açılan davanın 25 Ocak’ta görülmesi gereken üçüncü duruşması ertelendi. 

ELAZIĞ BARINAK DAVASINDA ADALET, HAVA MUHALEFETİ VE HAKİMİN MAZERETİNE TAKILDI

Birgün.net’ten Dilara ŞİMŞEK imzası ile yayınlanan haberde, avukatların hava muhalefeti ve uçakların rötar yapması sebebiyle duruşmaya katılamaması, hâkimin de mazeretli olması sebebiyle 16 Mart tarihine ertelendi. Hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla Elazığ Belediyesi Veteriner İşleri eski müdürü Vesile Tutçugil’in de aralarında bulunduğu 4 belediye personelinin yargılandığı dava da, 4 ayda bin 62 hayvanın yaşamını yitirdiği ileri sürülüyor.

ELAZIĞ’IN SOKAK HAYVANLARI, 3 YILDIR ADALETİN YERİNİ BULMASINI BEKLİYOR

Türkiye’de açılması bile emsal niteliği taşıyan bu davanın, belediyeler tarafından açılan ancak sokak hayvanlarına soykırım uygulanan barınaklara (hayvan hapishanesi)dönüşen geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinin hepsini etkilediğini kaydeden Ceylan, “Hayvan barınakları ölüm kamplarına dönmesin, sorumlular cezalandırılsın. Bu davaya hepimiz sahip çıkalım” diye konuştu. Ceylan, yaklaşık 3 senedir mücadele ettiklerini ve Elazığ Belediyesi’nin kendilerini yıldırmaya çalıştıklarını anlattı:“Savcılık iki kere barınağa gitti. Hayvanların durumunu kendileri fotoğrafladı, kaydetti. Savcılık raporları bilirkişi raporları var. Bu barınak hâlâ aktif. Aynı sistemde devam ediyorlar. Bu çok büyük hukuksuzluk. Yaklaşık iki senedir orada ne olduğunu bilmiyoruz çünkü hiçbir gönüllü içeri giremiyor. İlk duruşmamız pandemi nedeniyle yapılmamıştı. İkinci duruşma ekim ayında görüldü, dün görülecek üçüncü duruşma yine ertelendi. Elazığ Belediyesi Twitter’dan yaptığım paylaşımları sürekli şikâyet edip, manevi tazminat davası açıyor. Her yerden şikâyet edip, yıldırma politikası uyguluyorlar. Süreci uzatarak kan kaybettirmeye çalışsalar da biz her geçen gün daha da büyüyerek bu davaya sahip çıkıyoruz.”

ELAZIĞ BARINAK DAVASINDA SAVCININ TESPİTİ: ADETA HAYVAN SOYKIRIMI YAPILMIŞ

Hayvan soykırımın yapıldığı ve adeta imha merkezi haline getirilen Elazığ Belediyesi’ne ait Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanılanlar savcılık tarafından da tespit edilmiş “Adeta hayvan soykırımı yapılmış” denilmişti. Bilirkişi raporunda ise ‘birbirini yiyen kedilerin olduğu’ ifadeleri yer almıştı. Geçen ekim ayında ortaya çıkan raporda, bazı padokların uzun süre temizlenmediği, hasta hayvanlarla sağlıklı hayvanların karışık halde bulunduğu, sağlıklı hayvanların yanında ölü hayvanların bulunduğu ve tarihi geçmiş ilaçların verildiği kaydedildi. Tutanaklara göre Elazığ Belediyesi’nin hayvan bakımevinde Ekim 2020’de 206 köpek 88 kedi, Aralık 2020’de 103 köpek, 80 kedi, Ocak 2021’de 230 köpek, 85 kedi, Şubat 2021’de ise 192 köpek, 78 kedi yaşamını yitirdi. 4 ayda toplam bin 62 canlının öldüğünü gösteren tutanaklara göre bir kedi ve köpeğin ölmediği gün olmadı. Tutanaklara hayvanların ölüm sebepleri yazılmadı.

Sokakta yaşayan evsiz kediler için ‘Can Dostlarımıza Kapılarımızı Açıyoruz’ projesi başlatıldı

Polislerin dikkati yaralı köpeğin hayatını kurtardı