in

Elazığ Barınak Davası kararı: Sanıklara ‘görevi kötüye kullanmaktan’ ceza!

Elazığ’da belediyeye ait barınakta bir çok hayvan ölmüş ve hiçbir açıklama yapılmamıştı. Elazığ barınağı ile ilgili yetkililer için görevi kötüye kullandıkları için dava açılmıştı. Elazığ barınak davası karara bağlandı, sanıklar “görevi kötüye kullanma” suçundan ceza aldı.

Elazığ Barınak davası karara bağlandı

Tutanaklara göre Elazığ Belediyesi’nin hayvan bakımevinde Ekim 2020’de 206 köpek 88 kedi, Aralık 2020’de 103 köpek, 80 kedi, Ocak 2021’de 230 köpek, 85 kedi, Şubat 2021’de ise 192 köpek, 78 kedi ölmüştü.

Dört ayda toplam 1062 hayvanın öldüğünü gösteren tutanaklara göre, bir kedi ya da köpeğin ölmediği gün olmadı. Hayvanların ölüm sebepleri ise tutanaklara yazılmamıştı.

Kedilerin açlıktan birbirlerini yedikleri de belirlenmişti. Barınağa dava açılmıştı. Savcı, dava ile ilgili hapis barınak yetkilileri için hapis cezası talebinde bulunmuştu.

Duruşma öncesi dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, kedilerin yavru kedileri yemesinin doğal bir davranış olduğu iddia edilmişti.

ELAZIĞ BARINAK DAVASI KARARI

Bugün gerçekleşen duruşmada dava karara bağlandı. Elazığ barınağında hayvanların katledildiği hukuken de kabul edildi.

Elazığ barınak davasının karara bağlanması ve alınan cezaların yetersiz olduğunu belirten Hayvan Hakları İzleme Komitesi sosyal medya hesabından “Sanıklar görevi kötüye kullanma suçunun alt sınırından 6 ay ceza aldı. İyi hal indirimi verildi.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Bir üst mahkemeye başvuracağız, henüz mücadele bitmedi. Sayısız hayvanın öldüğü dosyada bu ceza kabul edilemez.” diye duyurdu.

Dava kararının ardından Paw Guards sosyal medya hesabından “Zafer İnananların.. Kazandık.” notu ile paylaşımda bulundu.

Mahalle Muhtarı, kapısına gelen tilkiyi evinde besliyor

İki gün boyunca kuyuda mahsur kalan köpek kurtarıldı