in

Dünyanın ilk ahtapot çiftliğini durdurmak için yardım bekleniyor

Dünyanın ilk ahtapot çiftliğini açmaya hazırlanan Gran Canaria adası, ahtapotları ticari amaçla sömürecek. Hayvan hakları örgütleri bu çiftliği durdurmak için yardım bekliyor.

İspanya’ya ait olan Kanarya Adaları Özerk Topluluğu’na bağlı Las Palmas bölgesinde bulunan Gran Canaria adası, dünyanın ilk ahtapot çiftliğini açmaya hazırlanıyor.

Hiper-zeki yüz binlerce ahtapot, yenmek için katledilmeden önce, her yıl dar tanklarda ticari olarak büyütülecek.

Peta ise bu konuda hayvanların yaşam hakkına saygılı insanlardan yardım talep ediyor.

AKILLI, KARMAŞIK VE BÜYÜLEYİCİ HAYVANLAR

Ahtapotlar, diğer tüm hayvanlar gibi sevinç ve heyecanın yanı sıra acı ve korku da hisseden varlıklardır.

Son derece zekidirler ve korunmak için deniz kabuklarını kullandıkları, balıkçıların kurduğu tuzaklardan yiyecek çaldıkları, akvaryumlardan kaçtıkları ve hatta evlerini süsledikleri de bilinmektedir.

İnsanların hala anlamadığı karmaşık renk değişiklikleri ve flaşlar aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurarlar. Onları çiftliklerde zorla tutmak, tanklardan ve insanlardan kaçmak için savaşırken doğal olmayan saldırganlığa, yaralanmaya ve ölüme yol açacaktır.

BİLİM İNSANLARI, AHAPOTLARIN DUYARLI HAYVANLAR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Şu anda İspanya’da ahtapotların refahını ve yaşam hakkını koruyan hiçbir yasa yok. Bu sebepten, insanlar rahatlıkla ahtapotları yiyecek olarak görüp, öldürüp, sömürebilecek.

Bilim insanları, ahtapotların duyarlı varlıklar olduğu ve onların refahlarını tehlikeye atmayacak şekilde yetiştirmenin imkansız olduğu söylüyorlar. Ahtapotları veya hissedebilen herhangi bir hayvanı çorak bir tanka hapsetmenin zalimce olduğu çok açıktır.

Hapis olmuş hayatlarının sonunda, tamamen bilinçliyken ahtapotlar katledilecek, beyinleri kesilirken, kafalarına sopayla vururken korkunç bir korku ve acı yaşayacaklar.

ÇEVRESEL AFET

Ahtapot yetiştirmek insanlık dışı olduğu kadar sürdürülemez de. Vahşi deniz yaşamının onları beslemek için yakalaması, balık popülasyonlarını daha da tüketmesi ve ekosistemi bozması gerekeceğinden, okyanus üzerinde fazlaca baskı oluşturacaktır.

PETA, Kanarya Adaları tarım, hayvancılık ve balıkçılık bakanını bu planları durdurmaya çağırmak için harekete geçilmesini söyleyerek yardım istiyor.

Aç kalan yaban domuzu kedilerin mamasına ortak oldu

New York Times: Kovid-19’un kaynağı Vuhan’daki hayvan pazarı