in

Dünyanın en büyük hayvansız süt fabrikası inşa ediliyor

İsrailli Remilk firması, Danimarka’da dünyanın en büyük hayvansız süt fabrikasını açmaya hazırlanıyor. Bu projenin doğa ve hayvanlara büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

İsrailli Remilk firması geçtiğimiz günlerde hassas fermantasyon mandıra girişimi için iddalı bir inşaat planı açıkladı. Danimarka’da 750.000 metrekarelik bir alan üzerine dünyanın en büyük hayvansız süt üretim tesisi olacak.

Greenqueen’in haberine göre, inşaatın tamamlanıp tesisin üretime geçmesi için son tarih verilmedi ancak tesis açıldığında çok miktarda hayvansız süt proteini üretilmesi bekleniyor.

Bitmiş tesis, Kalundborg’da sürdürülebilir bir endüstriyel kalkınma alanı olan endüstriyel Symbiosis projesinin bir parçasını oluşturacak.

İNEKSİZ BİR SÜT ÜRETİMİ ORTAYA ÇIKARILMAYA ÇALIŞILIYOR

“Remilk, süt ürünleri endüstrimizi nazik ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden keşfetmeye kendini adamıştır. 

Remilk CEO’su ve kurucusu Aviv Wolff yaptığı açıklamada, gıda sistemimizdeki hayvanlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak, dünyamızın artan talebini bu süreçte yok etmeden karşılamanın tek yoludur” dedi. “İnekleri erken emekliliğe gönderecek besleyici, lezzetli ve uygun fiyatlı süt ürünleri üretmek için üretim kapasitemizi büyük ölçüde artırmayı amaçlıyoruz.”

Geleneksel süt endüstrisi, etik olmayan ve çevreye zararlı uygulamalarla dolu . İlgili hayvanlar için ömür boyu zorunlu tohumlama, annelerin yavrularından ayrılma ve sağlıksız, rahatsız edici koşullarda yaşlanılıyor.  

Çevresel olarak, süt sektörü, sera gazı emisyonlarına önemli bir katkıda bulunuyor . Her ikisine de çözüm olarak alternatif süt ürünleri önerilmektedir.

Remilk, hayvansal ürünlerde bulunanlara benzer süt proteinleri yetiştirmek için hassas fermantasyon kullanır. İneklere hiçbir şekilde ihtiyaç yoktur ve süt ürünleri geliştirmek için gereken kaynak miktarı, çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi için gerekli olan kaynak miktarına kıyasla minimum düzeydedir. 

PROJE KAPSAMINDA MEVCUT YÖNTEMLERE ALTERNATİFLER ARANIYOR

Kalundborg Symbiosis projesi kapsamında, benzer düşüncelere sahip şirketler, gezegene ve kaynaklarına nazikçe dokunan mevcut sistemlere uygulanabilir alternatifler yaratmaya çalışıyor. Projeye yaklaşık bir düzine kamu ve özel kuruluş katılıyor ve Remilk, süt ürünlerinin potansiyel geleceğini temsil ediyor.

Remilk’in CEO’su Wolff, “Sadece büyük hayaller kurmuyoruz, gıda endüstrisinin gezegenimiz üzerindeki yıkıcı etkisini önemli ölçüde azaltma sözümüzü yerine getiriyoruz.

Hayvanların insanlık için gıda sağlayıcıları olarak tarihi rolüne son vermek, bu gezegen üzerindeki etkimizi azaltmak için alabileceğimiz en güçlü önlemlerden biri.” diye konuştu.

PROJE İÇİN ÖZELLİKLE DANİMARKA SEÇİLDİ

Çevredeki projenin köklü sürdürülebilirlik taahhütleri nedeniyle Remilk’in mega tesisinin inşası için Danimarka lokasyonu seçildi. Bir ülke olarak Danimarka, çevresel çabalar açısından lider olarak kabul edilmektedir .

Potansiyel olarak avantajlı ortaklardan oluşan bir havuza erişim, hükümetin gelişen gıda teknolojisini destekleme istekliliği gibi etkenler Danimarka’ya taşınma kararına da katkıda bulundu.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı Invest in Danish direktörü Anne Hougaard Jensen yaptığı açıklamada, “Remilk’i Danimarka’da ağırlamaktan çok mutluyum.” Dedi. “Bu yatırım, Danimarka’nın sürdürülebilir gıda üretimi ve inovasyonunda küresel lider konumunun tanınmasıdır. 

Remilk, gıda bileşenleri ve süt ürünleriyle ilgili araştırma ve geliştirme açısından Danimarka’ya önemli bilgiler getiriyor. Remilk’in Danimarka’daki üretim tesisinin açılışının, gıda ve süt endüstrisi için daha da sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli bir adım olacağına inanıyorum.”

Dicle Nehri’nde ölen balıklar su yüzeyini kapladı

Marmara Denizi’nde korkutan sonuçlar: TESKİ, denizi 65 kat kirletiyor