in

Dicle Nehri’nde ölen balıklar su yüzeyini kapladı

Birçok balığa ev sahipliği yapan Dicle Nehri’nde balıklar ölmüş bir şekilde su yüzüne çıktı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldı

Uzunluğu ve birçok balığa ev sahipliği yapmasıyla bilinen Dicle Nehri üzücü görüntülerle gündeme geldi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Sarılar mahallesinden geçen Dicle Nehri’nin bulunduğu alanda ölen binlerce balık, su yüzeyini kapladı. 

Dicle Nehri’nin Diyarbakır’da olan kısmında gerçekleşen balık ölümlerinin 2020 ve 2021 yıllarında da görülmesi dikkat çekti.

Kötü manzarayı gören vatandaşlar tedirgin oldu. Mahalle sakini Veysi Aslan, aynı yerde 2 yıl önce de balık ölümleri olduğunu anımsattı.

Bu senede balık ölümleri olunca şaşırdıklarını belirten Aslan, “Dün etkili olan yağışlardan mı? Ya da başka bir nedenden mi? Bilmiyoruz. Ama yetkililerin gelip burada inceleme yapmaları gerekmektedir. İnsan sağlığı açısından zararlı olabilir” dedi. 

KONU İLE İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Sur ilçesi kırsal Sarılar Mahallesi’nden geçen Dicle Nehri’nden gelen kötü koku üzerine kıyıya giden köylüler, yüzlerce ölü balığın yüzeyde ve kıyıda olduğunu gördü.

Tedirgin olan köylüler, durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi’ne bildirdi. İhbarla bölgeye gelen ekipler, nehrin kıyısındaki ölü balıklardan numune alarak inceleme başlattı.

Kanada’da nadir bir deniz canlısına ait 450 milyon yıllık fosil bulundu

Dünyanın en büyük hayvansız süt fabrikası inşa ediliyor