in

Doğum yapmakta zorlanan kediye sezaryen yapıldı

Doğum yapmakta güçlük çeken bir kedi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan sezaryenle 3 sağlıklı yavru hayata getirdi

Bir süre önce hizmete giren Diyarbakır Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ilk sezaryen yapıldı. ALO 153 Çağrı Merkezi’ni gece 23.00’te arayan hayvansever, sokakta gebe bir kedinin olduğunu bildirmesi üzerine Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri harekete geçti. Hayvan ambulansı ile Diyarbakaır Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sevk edilen kediye yapılan ilk müdahalenin ardından kedinin güç doğum yaşadığı tespit edildi. Ekiplerin yaptığı başarılı sezaryen operasyonuyla kedi 3 sağlıklı yavru hayata getirdi.

BUNLAR BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ

Veteriner Hekim Hasan Korkmaz, yeni doğan 3 kedinin ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Merkezde bulunan modern ekipmanlarla operasyonu yaptıklarını ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu: “Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra kuvöze aldık, aşı ve bakımlarını da tamamladık. Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. 3 yavrumuzu sahiplendik, bunlar bizim göz bebeğimiz, barınağımızın maskotu olacak.”

DİYARBAKIR HAYVAN BAKIMEVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ YENİLENDİ

Yetkililer, yeniden dizayn edilen ve 17 bin 54 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen merkezde, can dostların tedavilerinde kullanılmak üzere son teknoloji cihazlarla desteklendiğini ve tam teşekküllü ameliyathane ile laboratuvar bulunduğunu söylüyorlar. Laboratuvar biriminde ultrason, kan sayım ve röntgen işlemlerinin gerçekleştirilebileceği yeni merkezde , 51 köpek kulübesi, kedi evi, büyükbaş hayvan barınağı ve idari bina yer alıyor.

Amasya’da sokakta doğum yapan anne köpeğe ve yavrularına esnaf sahip çıktı

İzmir’de sokakta yaşayan evsiz hayvanların kısırlaştırılmasına yönelik protokol imzalandı