in

Doğa ile İlgili Sözler

Ünlü isimlerin doğa ile ilgili söylediği en güzel sözleri sizler için derledik. Bu güzel sözleri okurken doğaya karşı olan sorumluluğumuzu da unutmamak gerekiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanoğlunun yok ettiği güzel doğamızı koruyup, gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir doğa bırakmak için elimizden geleni yapmamız ve daha temiz, yaşanabilir bir doğa için mücadele etmemiz gerekiyor.

Bu güzel sözleri okurken, içlerindeki derin anlamları da anlamanız dileğiyle…

İşte doğa ile ilgili birbirinden güzel sözler

“Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.”

Mustafa Kemal Atatürk


Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu hasret bizim!

Nazim Hikmet


Kirli çevre insanın ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.

Aziz Nesin


İnsanın öğretmeninin doğa, kitabın insanlık ve okulunun yaşam olduğu bir gün gelecek mi?

Halil Cibran


Doğayı daha fazla gözlemlersen onun tüm varlıkları ile devasa bir organizasyon olduğunun farkına varırsın. Benim sadece doğal fenomenleri gözlemleyerek bir yaratıcının varlığı sonucuna ulaştığım büyük bir anlayış var orada.


Carlo Rubbia

İnsanlar doğa güçleri üzerindeki hakimiyetlerini o denli arttırmış durumdalar ki, bunların yardımıyla birbirlerini son insana varana dek ortadan kaldırmaları işten değildir. Bunu kendileri de bildiklerinden, günümüzdeki huzursuzluklarının, mutsuzluklarının ve kaygılı hallerinin esaslı bir bölümü buradan kaynaklanıyor.

Sigmund Freud


Öyle görünüyor ki doğa her insana, daha doğuşunda, iyilikler ve kötülükler için sınırlar çizmiştir.

La Rochefoucauld


Doğa bizi asla kandırmaz; bizi kandıran hep kendimiz olmuşuzdur.

Jean-Jacques Rousseau


Tabiat; bize bilginin tohumlarını vermiştir, bilginin kendisini değil.

Seneca


Hakarete uğramış doğa ile suçlu bir kalbin öcü,insan adaletinden çok daha güçlüdür!

Dostoyevski


Doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur.

Anonim

Yaptığımız hataların büyük çoğunluğu kendi ürünümüzdür; doğanın sunduğu basit, düzenli ve yalnız hayatı bırakmayarak hepsinden kurtulmuş olabilirdik. Doğa, insanın sağlıklı olmasını istediyse, şunu belirtme cesaretini kendimde görüyorum ki, derin düşünce doğallığa zıt bir insan halidir ve düşünen bir insan, yozlaşmış bir hayvandır.

Jean-Jacques Rousseau


Hiç ırmak görmemiş biri ilk kez bir ırmak gördüğünde, deniz sanmış onu. Biz en büyük bildiğimiz şeyleri, doğanın o konuda ki son sınırları sayarız.

Montaigne


Sevgi dolu doğa bizi ağlatsa da, aklın neşesidir doğanın gözyaşları.

William Shakespeare

Ağaç maziyi istikbale bağlar, size sabrı öğretir, beraber yaşamanın, birbirine faydalı olmanın zevkini verir.

Marcel Proust


Güzellik, doğanın kadınlara verdiği ilk armağan, aynı zamanda geri aldığı ilk şeydir.

Fransız Atasözü

Para umrumda değil. Benim derdim bir iz bırakmak ve bunu bu şekilde yapabileceğimi biliyorum. Her zaman daha iyisini yapmak için bir fırsat vardır. Doğayı yok etmektense insanlara doğa ile iç içe bir yaşam sunmak benim için daha anlamlı.

Jennifer Probst


Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.

Paul Ehrlich


Doğa, bilgilerimizin kaynağıyla hayatın kaynağının aynı olmasını istemiştir; yaşamak için izlenimler edinmeliyiz; bilmek için izlenimler edinmeliyiz.

Michel Foucault


Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra… Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Kızılderili Atasözü


Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.

Mahatma Gandhi


Modern uygarlığı kurmak için insanlar nehirlere barajlar kurdu, yağmur ormanlarını kesti, bataklıkları kuruttu, milyarlarca hayvanı katletti. Vahşi hayat yerine sosyal ve doğal dünyayı harmanlamaktan uzak, ekolojiye saygı duymayan geniş cam, çelik ve beton imparatorluklar kurdular. “Kalkınma” adına modernite, biyoçeşitlilik hayvanat bahçesi kafeslerinde ve donmuş DNA tüplerinde hayatta kalmaya çalışırken yaban otlakları birkaç koruma alanına indirgedi. Doğayı hakimiyet altına alma maceramız –“kalkınmamız”- otobanlarla, gökdelenlerle, fast food mekanlarıyla, büyük alışveriş merkezleriyle, otomobil galerileriyle ölçülüyor.İnsanlar büyümemenin ilerlememek anlamına geldiğini düşünüyor; oysa gerçek tam tersi.

Steve Best


Doğa, hoşgeldin diyen kollarıyla uzanır bize ve onun kadınsı güzelliğinden haz almaya çağırır bizi; ama biz onun sükunetinden ürker, kalabalık kentlere akın ederiz ve orada tıpkı vahşi bir kurdun önünden kaçışan koyunlar gibi birbirimizi sıkıştırarak yaşarız.

Halil Cibran


Doğayı yorumlamak için, onun sessiz harflerine aklın sesli harflerini eklemek gerekir.

J.G.Hamann


Doğadan ayrı kalan insan, kibre tutulup tüm hakikati yadsımaya başladı, ve kendini doğanın hükümdârı olarak bildi. Ne zaman ki uzaklaştırdı kendini özünden, var oluşun temelinden, “doğa”dan, o zaman hastalıklar sardı bedenini ve şimdi de onlardan ilaç ve kimyasal bileşimlerle kurtulmaya çalışıyor. Bedenini ilaçlarla, toprağı ise kimyasal gübre ve herbisitlerle dolduruyor.

Masanobu Fukuoka


Bir gün bakacaksınız; gökteki kartallar, dağlar örten ormanlar yok olmuş, atlar ehilleştirilmiş ve her yer insanoğlunun kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını sürdürebilme uğraşının başlangıcı başlamış olacak.

Kızılderili Atasözü


Vatanın kalbi ormanların derinliklerinde saklıdır, ormansız bir millet ölmüş bir millettir.

Andre Theuriet


Tabiatta her şey bir değişimdir. Ama her değişimin ardından, bir sonsuzluk yatar.

Goethe


Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar.

Goethe


Ihlamur ağacının dalının kesilmesi, insanın damarının kesilmesi gibi bir şey. Hayatın, yaratılandan ve yaratıcının varlığından dolayı saygıyla korunması gerekir, aksi taktirde ilahi denge bozulmuş olur.

Tolstoy


Doğa tarafından mükemmelleştirilen şeyler sanat tarafından gerçekleştirilenlerden daha iyidir.

Cicero


Dağlarda hayat, düzlüktekinden daha insancıldır. Halk birbirine daha yakındır, istenirse de daha uzak, ihtiyaçlar da daha az ama daha zorunlu.

Goethe


Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.

Mary Mellor


İnsanoğlunun en büyük zaafı, dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanması. Hatta bütün yiyecekleri, hayvanları ve doğayı kendine sunulmuş bir nimet sanıyor. Evren dediğimiz bütün içerisinde, kendisini diğer canlılardan ayrı tutuyor. Çevreyi istediği gibi kullanıyor. Yıkıyor, yok ediyor. Halbuki insanoğlu bu evrende zincirin sadece küçük bir parçası. Bunu reddederek aslında kendisine bir hapishane yaratıyor. İnsanın bu yanılgıdan kurtulması en büyük özgürlük. Tabii bu da tam olarak mümkün olmayabilir ama bu çabanın kendisi de bir özgürlük.

Albert Einstein


Doğaya hoyratça davranan toplumlarda insanlar arasindaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar.

John Bennet

Doberman Köpek Cinsi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı