in

Diyarbakırlı genç, topladığı plastikleri mama ve su kabına dönüştürüyor

Diyarbakırlı Şahin Aktaş, yol kenarından topladığı plastikleri yaban hayvanları için mama ve su kabına dönüştürüyor. Yaptığı kapları doldurarak belirlediği noktalara bırakarak, yiyecek su bulmakta zorlanan hayvanlara destek oluyor.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Şahin Aktaş, sosyal medyada gördüğü videolardan esinlenerek, yol kenarlarından topladığı plastik şişelerden; yiyecek ve su bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanlarına, mama ve su kapı yaptı.

Küçüklüğünden beri hayvanlarla dost edinen Şahin Aktaş, evi olmayan yiyecek ve su bulmakta zorlanan yaban hayvanlarına çok üzüldüğü için, her fırsatta onlara destek olmaya çalışıyor.

Aktaş, Youtube üzerinden izlediği videolardan esinlenerek Diyarbakır Batman karayolunda yol kenarlarına atılmış plastik şişeleri topladı. Topladığı şişeleri hayvanlar için yem ve su kabı olarak kesen ve içlerini dolduran Aktaş, dağ başında belirlediği 10 ayrı noktaya bu kapları bıraktı.

Yaşam hakkına saygı duyan Aktaş, belirli zaman aralıklarında mama ve yem kaplarını kontrol ediyor, boşalan kapları dolduruyor. Aktaş, daha önceden kabakların içini oyarak kuşlar için yuva yapmıştı.

Ajanimo’ya konuşan Şahin Aktaş’ın abisi İbrahim Aktaş, kardeşinin hayvanlarla vakit geçirmeyi çok sevdiğini ve her fırsatta onlara destek olduğunu dile getirdi:

“Şahin küçükken geçirmiş olduğu havaleden dolayı konuşamıyor, konuşamadığı için hayvanların onu anladığını düşünüyor, sürekli onlarla zaman geçiriyor. Şahin sosyal medyada hayvanlar için ne video görse aklına yerleştiriyor ve hepsini uyguluyor. En son Diyarbakır Batman karayolunda yol kenarlarına atılmış pet kola kutularını topladı. yemlik ve suluk yapıp çeşitli bölgelere bırakıp, onlara belirli zamanlarda yem ve su bırakıyor.”

İbrahim Aktaş ve Şahin Aktaş

şahin’in hayvanlara yem sağlayabilmesi için bahçemize buğday ekiyoruz

İbrahim Aktaş şunları da ekledi:

“Şahin küçüklüğünden beri hayvanları dost edinmiş, mutfağa giriyor ekmek, süt falan ne bulsa hayvanlara götürüyor. Evimiz belirli zamanlarda günde bazen 20 kedi köpek geliyor Şahin onlara yemek verdiği için. Bizim ambara giriyor buğday alıp hayvanlara götürüyor. Her yıl bahçemizin bir kısmını Şahin’in hayvanlara yem sağlayabilmesi için buğday ekiyoruz.”

Yaşlı kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

Kedilere adanan bir ömür: Nuriye Teyze, 70 kediye annelik yapıyor