in

Deve kuşları kafalarını neden kuma gömerler?

Deve kuşlarının korktukları için kafalarını kuma gömdükleri yönünde yaygın bir düşünce vardır. Peki deve kuşları kafalarını gerçekten kuma gömerler mi? Cevap evetse kafalarını neden kuma gömerler?

“Deve kuşları korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler ve tehlikenin geçmesini beklerler” sözünü muhtemelen çok sık duydunuz fakat bu tamamen bir efsane.

Gerçekte, devekuşları kafalarını tehlikelerden kaçınmak için toprağın altına gömmezler.

Bunun sebebi yalnızca toprak altında nefes alamayacak olmaları da değildir.

Çünkü deve kuşunun gücü ve dayanıklılığı düşünülünce tehlike anında kafasını kuma gömmekten daha iyi şeyler yapabilir.

DEVE KUŞLARI NEDEN GÜÇLÜ VE DAYANIKLIDIR?

Deve kuşları iki ayakları üzerinde en hızlı koşan hayvanlardır ve tehlike altında kaçmaları gerektiğinde saatte 64 kilometre hızla koşabilirler.

Dayanıklılık da bu kuşlar için pek problem değildir, çünkü tempolu bir şekilde saatte 48 kilometre mesafe katedebilirler.

Eğer deve kuşlarının hızı ve dayanıklılığı sizi tatmin etmediyse, diğer bir savunma mekanizmasından bahsedelim. Deve kuşları neredeyse 3 metre boyunda, 160 kilogram ağırlığında olabilirler. Bu devasa boyutlarıyla tehdit altındayken bir aslanı tek tekmeyle öldürebilirler.

Açıkça görülüyor ki, deve kuşlarının doğal savunma mekanizmalarını değerlendirince saklanmalarını gerektirecek bir durum yok. Peki, “deve kuşu kafasını kuma gömüyor” efsanesi nereden geliyor? 

İŞTE BU EFSANENİN ÇIKIŞ SEBEBİ

Aile kurma zamanı geldiğinde, deve kuşları 1.5-2 metre genişliğinde, 0.5-1 metre derinliğinde büyük çukur kazarlar.

Deve kuşları yumurtalarını güvenli bir şekilde bu çukurlarda saklarlar. Anne ve baba sırasıyla yavruları yumurtadan çıkmaya hazır hale gelene kadar toprağın üzerinde otururlar.

Gün içerisinde birkaç kez, anne-baba gagasını kullanarak nazik bir şekilde yumurtalarını çevirir. Uzaktan bakıldığı zaman, yumurtasını çevirmekte olan bir deve kuşunun kafası sanki toprağın altında gömülüymüş gibi görünüyor olabilir.

Ayrıca deve kuşları otçul oldukları için yerdeki otları yiyerek beslenirler. Kafaları gövdelerine göre oldukça küçük olduğundan da yine uzaktan bakıldığında beslenmekte olan bir deve kuşu, kafasını toprağın altına gömmüş gibi görünebilir.

Benzer bir şekilde, deve kuşları bir tehlike sezdiklerinde, yere uzanırlar ve kafalarını eğerler. Böyle bir durumda da deve kuşunun büyük gövdesi görünür olacağından, kafasının toprağın altına gömülü gibi görünüyor olması muhtemeldir.

Pisipisi otu köpekler için çok tehlikeli olabilir

Atatürk’ün hayvan dostları; Alp, Alber ve Foks