in

Denizli’de 7 mahalleye hayvan giriş çıkışı yasaklandı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde şap hastalığı tespiti yapılmasının ardından 7 mahalle karantinaya alınarak giriş çıkışlar yasaklandı.

Acıpayam ilçesine bağlı Darıveren Mahallesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını gerçekleştirdiği sırada bir hayvanda şap hastalığına rastladı.

Durumu sahiplerine bildiren ekipler önlemler alırken, hastalığın yayılmaması için çalışma başlatıldı. Acıpayam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, şap hastalığının görüldüğü yere yakın konumda bulunan Kumafşarı, Köke, Kuzuören, Aliveren, Dedebağ ve Bedirbey olmak üzere toplamda 7 mahalleyi karantinaya aldı.

Hayvan giriş ve çıkışlarının kapatıldığı mahallelerde çiftçiler ve çobanlar önlem almaya başladı. Genelde ağızda köpük, yara ve halsizlik belirtileriyle başlayan hastalık için ekipler, mahallelere teker teker giderek konu hakkında bilgilendirmede bulunuyor.

HAYVANLARA AŞI YAPILDI


Bedirbey Mahallesi Muhtarı Hakan Kaban ise, bütün vatandaşların uyarıldığını, görevliler tarafından bilgilendirmede bulunulduğunu ve giriş çıkışların kapatıldığını söyleyerek,

“İlk vaka Darıveren Mahallemizde görüldü. İlçe tarımdan veterinerler geldi. Mahallede bulunan hayvanalar aşı yaptı. Bu konu ile ilgili gerekli tedbirleri aldılar. Köyümüze giriş ve çıkışları kapatıldı. Şap hastalığın en büyük belirtileri hayvanlarda halsizlik ve ağızda yaralar oluşturmasıdır” dedi.

Yalnızca muhabbet kuşu ile yaşayanların anlayabileceği 5 şey

Ömür Gedik: Erkekler toplatılmıyorsa… Tüm sokak köpekleri toplatılamaz