in

Canlı türlerindeki yok oluş dinozorlar sonrası en ciddi boyuta ulaştı

WWF, dünyadaki canlı türlerindeki yok oluşun, dinozorlar döneminden sonraki en ciddi boyuta ulaştığını duyurdu.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), şimdiye kadar soyu tükenme tehlikesiyle karşılaşan tür sayısının hiç bu kadar yüksek olmadığını duyurdu.

WWF, 2035 yılı yazında, insan eliyle ortaya çıkan iklim krizi kaynaklı sıcaklık artışından dolayı,  Kuzey Buz Denizi‘ndeki buzların ilk kez tamamen erimiş olabileceğini ve bunun sonucunda da kutup ayısı popülasyonunun büyük bölümünün yüzyıl sonuna kadar yok olabileceğini belirtti.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından hazırlanan rapor göre, 2021 yılında en büyük kayıplarla karşılaşan canlı türleri Afrika orman filleri, kutup ayıları, ağaç kurbağaları, turnalar ve balık türlerinden köpek balığı, Mersin balığıgiller ve mezgitgiller oldu. Bu türlerin durumunun giderek kötüleşmeye devam ettiği de belirtildi.

Orta ve Batı Afrika’da yaşayan orman fillerinin sayısı son 31 yılda yüzde 86’dan fazla düşüş gösterirken, Afrika orman filleri bu yıl ilk kez resmi olarak soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan türler arasında yer almıştı.

AŞIRI AVLANMA NEDENİYLE TEHDİT ALTINA GİRDİ

Bu yıldan itibaren köpek balığı ve vatoz türlerinin üçte biri de aşırı avlanma nedeniyle tehdit altındaki türler arasına girdi.

Kutup ayılarının büyük bölümünün de yüzyıl sonuna kadar yok olabileceği tahmininde bulunuldu.

WWF Yönetim Kurulu’ndan Eberhard Brandes, “Canlı türlerinin korunmasında artık konu bir çevre sorununun giderilmesinden ibaret değil. Konu, biz insanların da bir gün Kırmızı Liste’ye girip kendi yaşam tarzımız nedeniyle kaybedenler arasında yer alıp almayacağımız” açıklamasında bulundu.

2021’DE popülasyonu artan türler de oldu. İber vaşaklarının sayısı son 18 yılda bin 111 doğumla ona katlanırken, sakallı akbabaların tüm Alpler bölgesindeki sayısı 50 doğumla 300’e yükseldi. Almanya‘nın Brandenburg ve Saksonya-Anhalt eyaletlerindeki toy kuşlarının sayısı da 347’ye yükselerek 40 yılın en büyük sayısına ulaştı.

Dumandan etkilenen kedi oksijen tüpü ile kurtarıldı

Bandırma Belediye Başkanı Tosun: ‘Bir köpeğin yaptığı, tüm sokak dostlarımıza fatura edilemez’