in

Büyükbaş hayvanlar, kapalı alanlarda oluşan metan gazından hastalanabilir

İnsanlar tarafından kapalı alanlara koyulan büyükbaş hayvanlar, ortamda oluşan yoğun metan gazından hastalanabilir.

Yapılan araştırmalarda, kış aylarında kapalı ağıllara kapatılan büyükbaş hayvanlar ortama oksijenin az girmesinden dolayı oluşan metan gazından hastalanabiliyor.

Adana veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, büyükbaş hayvanlarını soğukta üşümesin diye tamamen kapalı barınaklara kapatan yetiştiricileri uyardı.

Kapalı ağıllara kapatıla hayvanların ortamdaki metan gazının artmasından dolayı hayvanların akciğer hastalıklarına yakalanmasına neden olacağını vurgulayan Köse “Büyükbaş hayvanlar insanlar kadar üşümezler. Rahat nefes alabilecekleri bir ortamda kalmaları gerekir. Aksi takdirde kronik bronşit ve önüne geçilmez akciğer hastalıklarına yakalanabilirler” dedi. 

Milliyet’te yer alan habere göre, Soğuk havadan yetersiz beslendikleri için en çok evsiz hayvanların etkilendiğini ve donarak ölme vakalarının görüldüğüne dikkat çeken Köse, bu durumun büyükbaş hayvanlarda farklılık gösterdiğini söyledi.

Bazı insanların ‘hayvanım üşür’ düşüncesiyle büyükbaş hayvanlarını tamamen kapalı barınaklara aldığını dile getiren Köse, bu durumun hayvanların sağlığını tehlikeye attığını kaydetti.

Kapalı alanlar metan gazını arttırıyor

Hayvanların açık ortamlarda olması gerektiğine vurgu yapan Köse, doğru olanın bu yöntem olduğunu söyledi:

“Bazı besicilerimiz ‘hayvanlarımız üşür’ diye düşünüp onları tamamen kapalı yerlere alıyorlar. Hatta camların, pencerelerin hava alacak yerlerini naylonlarla kapatarak ortamı tamamen izole ediyorlar. Bu bir yanlıştır. Çünkü kapalı yerlerde metan gazı çabuk birikerek yayılır ve bu da hayvanlarda akciğer hastalıklarına neden olur. Besicinin tek yapması gereken hayvanlarını iyi beslemesidir. Büyükbaş hayvanlar insanlar kadar üşümezler. Rahat nefes alabilecekleri bir ortamda kalmaları gerekir. Aksi takdirde kronik bronşit ve önüne geçilmez akciğer hastalıklarına yakalanabilirler.”

‘Cerenler’ yaşam alanlarında korunuyor

Kazanlar, sokaktaki evsiz hayvanlar için kaynadı