in

Bursa’da kedileri zehirleyerek öldürdüler

Bursa’da sokakta yaşayan evsiz kediler zehirlenerek öldürüldü. Hayvanları katledenleri bulmak için çalışma başlatıldı.

Bursa’da mahalle sakinlerinin beslediği kediler kimliği meçhul kişi ya da kişiler tarafından zehirlenerek öldürüldü. Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekipleri şüphelileri arıyor. Nilüfer’e bağlı Barış Mahallesinde sabah evinden işe gitmek için çıkan ve kedileri besleyen yaşam hakkına saygılı bir vatandaş, kapının önünde beslediği kedileri ölmüş halde görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

Yaşam hakkına saygılı vatandaş daha sonra yetkililere haber verip, HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) ekiplerine de ihbarda bulundu. Sokağa gelen ekipler ölen kedileri alarak Nilüfer Belediyesi ekiplerine teslim etti. Ekipler, sokak üzerinde bulunan güvenlik kameralarını incelemeye alırken, kedileri zehirleyen kişileri yakalama çalışması başlatıldı.

”BAKTIĞIMIZ CANLARIN HİÇ KİMSEYE ZARARI YOK”

Sabah beslediği kedileri ölmüş halde gören Nagihan Çelik, ”Sokağımızda baktığımız canların hiç kimseye zararı yok. Onları besliyoruz, yerleri var. Sabah okula giderken kızım aradı, koşarak aşağı indim. Biri burada düşüp kalmış, diğerini arkadaşlar meyve kasasına koyarak kaldırmışlar. Zehirlemişler. Ne istediniz?. Diğer mahalle sakinleri de geldi yanımıza, sesimizi duyurmaya çalıştık. Dün HAYDİ ekibine ihbarda bulundum. Ben bilmiyordum böyle bir uygulama olduğunu, arkadaşımız bana sosyal medyadan ulaşarak söyledi. Ekiplere ihbarda bulundum, sağ olsunlar hemen geldiler. Etrafta detaylı inceleme yaptılar. Bugün de gelip güvenlik kameralarını inceleyecekler. Buradan seslenmek istiyorum, eğer böyle bir durum varsa, hiç düşünmeden HAYDİ ekiplerine ihbarda bulunun. Direkt gelip ilgileniyorlar. En azından caydırıcı olur. Korkarlar, belki bir daha yapmaya cesaret edemezler. Gerçekten bizler insanlardan uzaklaşıyoruz. İşte bu yüzden uzaklaşıyoruz. Bu yüzden soğuyoruz. Ama sadece şunu söylüyorum, yapan aynı şekilde can versin. Dün o hayvanların o halini gördük. Kaskatı kesilmişler, ağızlarından, burunlarından köpükler gelmiş. Vahşet bu, başka hiçbir şey değil” dedi.

Mahallede bir hafta önce de yine aynı şekilde kedilerin zehirlendiğini belirten Çelik, ”Sokağımızda 10-15 kediye bakan bir ablamız var. 5 kedisi kaybolmuş. Zehirlenerek öldürüldüğünü düşünüyor o da. Cesetlerini de bulamamış. Bir durum var, bir şeyler dönüyor, ama çözemedik. İnşallah buluruz. Sonu gelir diye ümit ediyorum” diye konuştu.

Hatay’da deniz kaplumbağası öldürüldü

Şırnak’ta donmak üzere olan yavru köpek kurtarıldı