in

Bilim insanları: Nesli tükenen dodo kuşu yeniden hayata döndürülebilir

Bilim insanları, nesli 17. yüzyılda tükenen dodo kuşunun yeniden hayat bulabilmesi için bir umudun olduğunu söyledi.

Bilim insanları, dodo kuşunun tüm genomunu sıraladıktan sonra, tekrar geri getirilme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’dan bir biyolojik araştırmacılar ekibi, yakın zamanda keşfedilen dodo DNA’sının “fantastik bir örneğinin” soyu tükenmiş kuşun genomunu tamamlamak için gereken son ipucu olduğunu açıkladı.

Bulgulardan yola çıkarak, bilim insanlarının üç yüzyıldan daha uzun bir süre önce ortadan kaybolan dodoyu geri getirme olasılığı olduğunu söyleyebiliriz.

UC Santa Cruz’da ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü olan Beth Shapiro, Royal Society seminerinin izleyicilerine, grubunun tam genetik diziyi Danimarka Doğa Tarihi Müzesi’nde yayınlayacağını söyledi.

BENZERSİZ ZORLUKLAR

The Telegraph’ın haberine göre Shapiro “Evet, dodo genomu tamamen sıralandı çünkü biz onu sıraladık. Henüz yayınlanmadı ama var ve şu anda üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Uçamayan bu kuş, modern tarihte ilk kez 1598’de Hint Okyanusu’ndaki Madagaskar’ın doğusundaki Mauritius adasında Hollandalı denizciler tarafından kaydedildi. 17. yüzyılın sonlarında burada dodonun izine rastlanamadı. Tahminen içinde insanların da bulunduğu istilacı türler tarafından yok edildi.

Shapiro, Royal Society katılımcılarına verdiği demeçte, dodoyu geri getirmenin benzersiz zorluklar oluşturduğunu söyledi. “Memeliler daha basit, fakat üreme yollarının karmaşıklığı nedeniyle kuşlarda bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Bu yüzden kuşlar için başka bir yaklaşım olmalı.” dedi.

Dodonun yakın kuzeni Nicobar güvercininin DNA’sını dodo DNA’sını içerecek şekilde düzenleyebileceği öne sürüldü, ancak bu durumda ortaya çıkan tam olarak bir dodo olmayacaktı.

Ankara’da katliam: 2 köpek sokak ortasında tüfekle öldürüldü

Sinop’ta ölen yunuslar için araştırma başlatıldı: ‘Sıradan bir vaka değil!’