in

Belediye meclisinden karar: Artık gıdalar sokaktaki hayvanların olacak

Gaziemir Belediyesinin ocak ayı meclis toplantısında alınan kararla, sokaktaki hayvanların beslenmesinde kullanılmak üzere artık gıdaların toplanması için Başkana gerekli protokolleri imzalama yetkisi verildi.


İzmir Gaziemir Belediyesinin ocak ayı meclis toplantısında, sokaktaki hayvanlar için önemli karara imza atıldı.

Mecliste, artık gıdaların Veteriner İşleri Müdürlüğünce toplanması için ilgili kurum, kuruluş, vakıf, dernek ve firmalarla yapılacak iş birliği protokollerinin imzalanması için Belediye Başkanı Halil Arda’ya yetki verildi.

Meclisten oy birliğiyle geçen karara göre belediye ekipleri, resmi kurum ve kuruluşlardan, fabrikalardan, lokantalardan ve marketlerden hayvanların beslenmesi için uygun artık gıdaları toplayacak. Toplanan gıdalar, Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlediği eğitimleri tamamlayıp sertifika alan yerel hayvan koruma görevlilerine teslim edilecek. Yerel hayvan koruma görevlileri de bu gıdalarla sokaktaki evsiz hayvaları besleyecek.

“Bir yılda toplam 11 bin 745 kilogram mama dağıttık”


Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, sokak hayvanlarının her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarının altını çizen Başkan Halil Arda, “Veteriner hizmetlerimiz kapsamında, 2021 yılında 5 bin 304 hayvanın tedavi ve bakımı yaptık. Çalışmalarımız kapsamında 356 köpek, 932 kedi olmak üzere toplam bin 288 kısırlaştırma işlemi yapıldı. 51 hayvanın yeni bir yuvaya kavuşması sağladık. 8 bin 95 kilogram köpek maması, 2 bin 790 kilogram da kedi maması olmak üzere bir yılda toplam 11 bin 745 kilogram mama dağıtarak ilçemizdeki sokak havyalarının aç kalmasının önüne geçtik. Mecliste oy birliğiyle aldığımız kararla, hayvan beslenmesi için uygun artık gıdaları toplayarak, sokak canlarının beslenmesi için yerel hayvan koruma görevlilerine ulaştıracağız. Gaziemir’de can dostlarımız emin ellerde” diye konuştu.

Ardahan’da köylüler tilkiye işkence yaptı

Saldırıya uğrayan köpeğin suratından 90 saçma çıktı