in

Bakanlık hayvan deneyleri yönetmeliğini değiştiriyor; Hayvan deneyleri yapan dernek kurula geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan deneyleri yönetmeliğini değiştiriyor. Bakanlık, hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulundan Türk Veteriner Hekimleri Birliğini ve TÜBİTAK temsilcisini HADMEK’ten çıkarıyor.

Bakanlık hayvan deneyleri yönetmeliğini değiştiriyor.

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamuoyundan ve sivil toplum kuruluşlarından gizli bir çalışma yürüterek Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikte değişiklik için hazırlık yaptığını duyurdu.

HAYKURDER’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Bakanlık bu yönetmelik ile Deneye Hayır Platformu bileşenlerinden Hayvan Hakları ve Etiği Derneği tüzel kişiliği üzerinden Hayvan Deneyleri Merkezî Etik Kurulu‘nda (HADMEK) yapısal değişikliğe gidiyor.

Deney için hayvan yetiştiren bir dernek olarak bilinen Laboratuvar Hayvanları Bilimi Derneği’ni kurulda göreve atıyor.

Üye sayısının da 15’e düşürülerek hayvan sağlığına yönelik meslek birliği olan Türk Veteriner Hekimleri Birliğini ve TÜBİTAK temsilcisini de HADMEK’ten çıkartılıyor. Türk Tabipler Birliği‘nin kuruldaki üyeliğini ise sonlandırıyor.

Yönetmeliğin değişikliği ile ilgili HAYKURDER, sosyal medya hesabında ; “Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yeni bir taslak skandalı daha! Bir kurum işi gücü bırakmış bütün gün “Bugün hayvanlar için nasıl bir kötülük yapabiliriz acaba” diye kafa yoruyor ve her gün bir önceki günden daha kötüyü mutlaka önümüze koyuyor! Hiç sekmiyor!” diye yazdı.

Pitbull köpeğini başka bir köpeğe saldırttı, selfie çekildi

Koyun ve keçilerde çiçek salgını tehlikesi