in

Bahçeli kararı verdi: Büyükbaş benzetmesi hakaretmiş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasıan yol açan atasözü ile ilgili konuştu. Bahçeli büyükbaş benzetmesinin hakaret olduğunu öne sürdü.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın hakkında “Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz”  atasözünü nedeniyle soruşturma açılmıştı.

Kabaş, atasözü nedeniyle çıkarıldığı savcılıkça ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilmiş ve nöbetçi sulh ceza hakimliği, Kabaş hakkında tutuklama kararı verilmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bugünkü grup toplantısında bu atasözünü gündeme getirdi. Bahçeli, büyükbaş hayvan demenin hakaret olduğunu savundu.

Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek, büyükbaş hayvan benzetmesi yapmak ifade ve düşünce hürriyeti sayılamaz. Bu tip bir kötü söz terbiyesizliktir, edepsizliktir, nitekim suçtur.” diyerek büyükbaş hayvan demenin hakaret olduğunu belirtti.

‘EN AĞIR HAKARETTİR’

Bahçeli, şöyle devam etti:

“Hakaret eden, küfreden, faşizan arzularını ilk fırsatta ifşa eden kim olursa olsun, bunun sonuçlarına mutlak surette katlanmalıdır. Bir televizyon kanalında Sayın Cumhurbaşkanı’na en ağır hakaretleri sıralayan sözde bir gazeteciye sessiz kalanların, Trabzon’da bir çocuğun heyecanla söylediği sözlere ateş püskürmeleri ikiyüzlülüğün deşifresidir.”

Sedef Kabaş’ın aldığı cezaya yaptığı itiraz ise reddedilmiş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Kabaş’a verilen 11 ay 20 günlük hapis cezasını hukuka uygun bulmuştu. Dava dosyası Kabaş’ın temyiz başvurusu üzerine Yargıtaya gönderildi.

Mersin’de kaçırılan 32 koyun Şanlıurfa’da bulundu

9 yaşındaki Adile istedi: Kedilere kardan ev yapıldı