in

Asiye Ateş iddianamesinde pitbull silah sayıldı

Pitbull’un yaraladığı Asiye Ateş olayında iddianame tamamlandı. İddianameye göre pitbull silah sayıldı.

Asiye Ateş’i yaralayan pitbull silah sayıldı

Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Beştepe Mahallesi’ndeki bir sitenin bahçesinde 22 Aralık 2021 tarihinde gezen 2 pitbull cinsi köpeğin 4 yaşındaki Asiye Ateş’i yaraladığı haberi gelmişti.

Asiye Ateş’in yaralamasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 sanık hakkında “kasten yaralama” ve “suç delillerini yok etme” suçlarından hazırlanan iddianame, 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede tutuklu sanıklar site yöneticisi Mustafa Elibol ile Mustafa Yiğit, Süheyla Kurçak, Zeliha Can ve tutuksuz sanık Zeynep Can hakkında “kasten yaralama” suçundan 2 yıl 3 aydan 9 yıla kadar, site yöneticisinin ağabeyi sanık Mahmut Elibol hakkında ise “suç delillerini yok etme” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede “Asil” isimli siyah köpeğin bakımını Mustafa Yiğit’in, “Zomo” adlı köpeğin bakımını da site yöneticisi Mustafa Elibol ile sekreteri Süheyla Kurçak’ın üstlendiği aktarıldı.

Asiye Ateş soruşturması tamamlandı.

‘OLAY ANI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ SİLİNDİ’

Olay günü Zeliha Can’ın ağızlıksız gezdirmeye çıkardığı köpeklerin bir süre sonra Asiye Ateş’i yaraladığı belirtilen iddianamede, “Sitenin kamera görüntülerine erişim yetkisinin sadece Mustafa Elibol’da olduğu ve olaydan hemen sonra olay yerini gösteren kamera görüntülerinin uzaktan erişim yöntemiyle silindiği, söz konusu eylemin Mustafa Elibol’un talimatıyla gerçekleştirildiği, şüphelinin olaydan sonra sebep olduğu eylemin sonuçlarını gizleme gayreti içerisinde olduğu anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede sanık Mustafa Yiğit’in sitede beslenen “Asil” adlı köpeğin Zeynep Can tarafından bakıldığı söylense de dosyada yer alan delillere göre ifadelerinin suçtan kurtulmaya yönelik olduğu kaydedildi.

Site yöneticisi Elibol ile sekreteri Kurçak’ın köpeğin bakımını üstlendiğine yer verilen iddianamede, Kurçak ile Elibol’un köpeklerin aşı ücretini ödediği ve bu yönde çok sayıda tanık bulunduğu belirtildi.

‘ÇOCUĞUN YARALANACAĞINI ÖNGÖRMELİYDİ’

Sanıklar Mustafa Elibol, Süheyla Kurçak, Mustafa Yiğit’in yaklaşık 400 dairenin bulunduğu site içerisinde bakımı tehlikeli ve yasak olan pitbull cinsi köpek beslediklerinin vurgulandığı iddianamede, “Bu köpeklerin sitede başıboş şekilde ağızlık olmaksızın, tasma/zincir bulunmaksızın dolaşmalarına izin verildiği, köpeklerin gezdirilmesinin, dolaştırılmasının ve bakılmasının neticesinde insan sağlığının tehlikeye düşeceği, her an bir insan yaralanmasına sebep olabileceklerinin aşikar olduğu, küçük çocukların bu cins köpeklerden kendilerini sakınmaları gerektiğini bilemeyecek ölçüde olmaları da dikkate alındığında her an bir çocuğun yaralanabileceği öngörülmeliydi” denildi.

‘PİTBULLAR TCK’YA GÖRE SİLAH SAYILDI’

Sanık kardeşler Zeliha ile Zeynep Can kardeşlerin köpeklerin bakımıyla ilgilendiği ve köpeklerin sitede gezmelerine müsaade ettiği aktarılan iddianamede, “Bu köpeklerin tehlike arz eden hayvanlardan olması, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılmasının yasak olması ve ayrıca çocuk alanlarına sokulmaması gerektiğinin bilinmesine rağmen şüphelilerin bu yasakları kasten ihlal eden eylemleri ile mağdurun yaralanmasına sebep oldukları, bu sebeple şüphelilerin kasten yaralama suçundan sorumlu tutulmaları gerektiği anlaşılmıştır.” Olayda yer alan köpekler, TCK 6. maddesi uyarınca silah olarak nitelendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İtalyan moda devi kürk kullanımına son veriyor

Mersin’de kaçırılan 32 koyun Şanlıurfa’da bulundu