in

Araştırmacılar yunusların hamileliğini drone ile tespit edilebilecek

Araştırmacılar, yunusların hamile olup olmadığını görmek için droneların kullanılabileceğini söyledi.

Yunusların hamileliği drone ile tespit edilebilecek.

Aberdeen Üniversitesi’nden bir ekip, havadan çekilen görüntülerde yakalanan vücut genişliğini ölçerek, hangi dişilerin yavru beklediğini belirleyebilecek yöntemi buldu.

Daha önce sadece başarılı gebelikler tespit edilebiliyordu, o da ancak yunuslar yavrusu ile görüldüğü zamanlarda.

Çalışma, üniversitenin Cromarty Deniz Feneri Saha İstasyonundaki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. Üniversiteden bilim adamları, Moray Firth Özel Koruma Alanı’nı kullanan şişe burunlu yunus popülasyonunu izlemek için 30 yıldan fazladır zaman harcıyorlar.

Araştırma, Amerika’daki Duke Üniversitesi ve Deniz Robotları ve Uzaktan Algılama Laboratuvarı (MaRRS) ile işbirliği içindeydi ve dişi şişe burunlu yunusların hamile olup olmadığını invaziv olmayan bir şekilde belirleyen ilk araştırma olarak tanımlandı.

Bu çalışma için, hava görüntüleri, dişilerin yavru olup olmadığı ve yaşları da dahil olmak üzere, toplanan uzun vadeli bilgilerden elde edilen bilgilerle karşılaştırıldı.

Aberdeen Üniversitesi’nden Dr Barbara Cheney: “Biz sadece başarılı gebelikleri biliyorduk ve onları görmeden önce de kaç gebeliğin başarısız olduğunu veya kaç yavrunun öldüğünü bilmiyorduk. Çalışmanın temel amacı, boş bir hava sistemi veya drone kullanılarak çekilen hava fotoğraflarından hamilelik durumunu uzaktan belirleyip belirleyemeyeceğimizi araştırmaktı. Daha büyük balinalar için de benzer çalışmalar yapıldı ancak bildiğimiz kadarıyla bu, küçük deniz memelileri için ilk kez yapıldı” dedi.

Bilim adamları, şişe burunlu yunus popülasyonunu izlemek için 30 yıldan fazladır zaman harcıyorlar.

‘KORUMAYI DESTEKLEYECEK’

Araştırmacıların, yunusların sağlığı hakkında bilgi sağlayabilecek ve gıda eksikliği gibi nüfustaki değişikliklerin nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilecek başarısız gebelikler hakkında veri toplaması umuluyor.

Dr Cheney şunları söyledi: “Hava fotoğrafları kullanarak, koruma altındaki bu şişe burunlu yunus popülasyonunda üreme başarısındaki değişiklikleri rutin olarak izlememizi sağlayacak ve korumayı destekleyecektir. Başarısız gebeliklerle ilgili veriler, belirli bir yunusun ne kadar sağlıklı olduğu hakkında bilgi sağlayabilir ve popülasyondaki değişikliklerin nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Bilgi Toplama, son derece hareketli olan ve zamanlarının çoğunu su altında geçiren cetaceanlarda özellikle zordur. Bu çalışma, bilgimizi daha da geliştirmek ve şişe burunlu yunuslarda üreme başarısı anlayışımızı geliştirmek için bize çok sayıda yeni veri sağlayacaktır.”

Boz ayı neden Rusya’nın sembol hayvanı

Ukrayna-Rusya gerilimi hayvanları da etkiliyor