in

Antartika’da penguenleri saymak için personel aranıyor

Antartika’daki dünyanın en ücra postanesi, penguenleri saymak için yeni personel arıyor.

Pandemiden bu yana şimdi ilk kez yeniden halka açılacak bu üs, genellikle kasımla mart arasında yaklaşık 18 bin kişiyi ağırlıyor.

Cambridge merkezli yardım kuruluşu, Antarktika’daki tarihi binaların ve eserlerin bakımından sorumlu mevsimlik postane müdürü görevi için genellikle her yıl ilan veriyor.

İndependent Türkçenin haberine göre, başarılı adaylar, Antarktika Yarımadası’nın Goudier Adası’na Gentoo penguenleri kolonisinin yanına yerleşecek.

Adayların fiziksel olarak zinde ve çevre bilincine sahip olması ve özellikle de bu alanda şebeke suyu olmadığı için asgari koşullarda nasıl yaşayabileceğini bilmesi gerekiyor.

Günlük görevler arasında postanenin ve hediye dükkanının işletilmesi, penguen sayımının yapılması ve Bransfield House’daki eserlerin bakımı var.

Seçilen adaylar 2019’dan bu yana üste yaşayan ilk kişiler olacak.

Port Lockroy, 1944’ten 1962’ye kadar Antarktika Yarımadası’nda kurulan ilk kalıcı Britanya üssüydü fakat 2006 itibarıyla müze ve postaneye dönüştürüldü.

UKAHT’nin Antarktika operasyonları yöneticisi Lauren Luscombe, BBC’ye konuştu:

Port Lockroy’un sorunsuz işlemesini sağlamak için gereken günlük görevlerin doğası göz önüne alındığında ekibe perakende satış deneyimi, müzecilik, koruma ve bina bakımı ve liderlik veya yönetim gibi bir dizi beceriye sahip başvurular arıyoruz.

Ama bunun da ötesinde, başvuru sahiplerinin bize kim olduklarını göstermesi önemli; hem başvuruları aracılığıyla hem de aday seçme süreci esnasında onları tanımamız gerekiyor. Başarılı adaylar, 5 ay boyunca birbirine yakın mesafede yaşayacak, bu nedenle beceri setleri ve kişiliklerde doğru dengeyi kurmamız da hayati önemde.

UKAHT’nin internet sitesi aracılığıyla yapılacak başvurular için son tarih 25 Nisan Pazartesi günü saat 23.59

İşe alınanlar bu yıl ekimde Cambridge’de bir hafta eğitim alacak ve daha sonra da Mart 2023’e kadar yaşayıp çalışacakları Antarktika’ya gidecek.

Üniversite yurdu: Sokak hayvanlarını besleyenler cezalandırılacak

Kediler okula alındı; öğrencilerin devamsızlık sorunu kalmadı