in

36 yaşında 14 kediye annelik yapıyor

Ankara’da yaşayan 36 yaşındaki Türkan Taburlu, 12 yıldır yuvasını açtığı hayvanların yanında, sokakta bulduğu yaralı, hasta ve aç kedilerin de hayata tutunması için çabalıyor.

Ankara’da yaşayan Türkan Taburlu, 12 yıldır yuvasını açtığı hayvanların yanında, sokakta bulduğu yaralı, hasta ve aç kedilerin de hayata tutunması için çabalıyor.

Kendini 12 yıldır sokakta yaşayan evsiz hayvanlara adayan Taburlu, “evlatlarım” dediği 14 kedi ve 1 köpeğe evinde şefkatle bakıyor, onlara annelik yapıyor.

Ankara’da oturan 36 yaşındaki Türkan Taburlu’nun hayatı, daha önce evlat edindiği bir kedinin ölmesiyle değişti.

AA’dan, Ayşe Şensoy Boztepe ve Binnur Ege Gürün Koçak’ın yapmış olduğu habere göre, kedisini kaybettiğinde hayvan sevgisinin ne kadar güçlü bir duygu olduğunu anlayan Taburlu, dışarıda yaralı, hasta ve aç bir kedi bulduğunda tedavilerini yaptırarak beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Kendisini sokaktaki evsiz hayvanlara adayan Taburlu, zamanının büyük bölümünü, yaralı haldeyken kurtarıp yuvasını açtığı 14 kedisi ile 1 köpeğinin bakımı ve beslenmesiyle geçiriyor.

‘ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ, BİR KAP SU, BİR KAP MAMA’

Taburlu, evinde baktığı kedilerin tümünün, ölümün kıyısından kurtarılmış canlılar olduğunu söyledi.

Hayvanların hayata tutunması için elinden geleni yaptığını vurgulayan Taburlu şöyle konuştu:

“Sokakta yaşayamayacak hayvanları evime aldım. Ben hiçbir zaman ‘Bu kadar kedim olsun, bu kadar kedi sahipleneyim.’ diye düşünmemiştim ama onlar geldi beni buldu, hepsi birer evladım oldu. Hepsi benim için çok kıymetli.”

Çevresinde kendisi gibi hayatını hayvanlara adamış kişilerin olduğunu anlatan Taburlu, şöyle devam etti:

“Bizim gerçek hayvanseverler olarak insanlardan tek isteğimiz, hayvanlara zarar vermeyin, mama kaplarımıza dokunmayın. Çünkü onlar birer can, onların da bizim gibi duyguları var, onlar da acıkıyor. Sadece hissedin. Bize destek olamasanız bile, zarar vermeyin. Herkesin Dünya Kediler Günü kutlu olsun. Çok şey istemiyoruz bir kap su, bir kap mama.”

Çok mutlu ve huzurlu olduğunu ifade eden Taburlu kedilere olan sevgisini şöyle dile getirdi:

“Onlarda bulduğum gerçek sevgi. Bir kedinin gözüne baktığımda, bir kediyi doyurduğumda hissettiğim şey, tarifi olmayan bir mutluluk. Herkes biraz daha duyarlı olsa, bütün hayvanlar can, bunun bilincinde olsa, elini biraz taşın altına koysa daha güzel olacak. Bu doğa sadece bizim değil, sokaklar sadece bize ait değil, hayvanlara da ait.”

İznik Gölü’nde yaşanan kuraklık belgesele konu oluyor

YTÜ’den öğrencilere vegan menü açıklaması