in

2000 yıllık hayvan mozaiği kurtarılmayı bekliyor

Sivas’ta bir ahırda bulunan 2000 yıllık Roma Dönemi’ne ait tarihi hayvan mozaiği, kurtarılmayı bekliyor.

Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Tepecik köyünde 2002 yılında Mustafa Güneş’e ait ahırın zemininde Roma dönemine ait olduğu düşünülen bir taban mozaiği bulundu. 2 bin yıllık mozaik için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ile Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Restorasyon Merkezi ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Çalışmalar sonucunda 6 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğindeki taban mozaiğin bir kısmı çıkarıldı. Mozaiğin çıkartılabilen parçaları sergilenmek üzere Sivas Arkeoloji Müzesine götürüldü.

Hayvan figürlerinin işli olduğu mozaiğin kalan kısmının ise hala ahırda tutulduğu biliniyor. Eksik olan parçalar ahırın zemininden çıkarılıp kurtarılmayı bekliyor. Mozaikler hassas olduğu için ahırda kalması zarar görmesine sebep olabilir.

KALAN PARÇALAR AHIRDA TUTULUYOR

Sanat tarihçi Yunus Budaktaş, mozaiğin diğer kısımlarının vatandaşın ahırında tutulduğunu söyledi:

“Önünde bulunduğumuz Roma Dönemi’ne ait mozaik parçası Gürün ilçesinde ki Tepecik köyünde bir vatandaşın ahırında bulunuyor. 2002 yılında yapılan kurtarma kazısının ardından Sivas Arkeoloji müzesine kazandırılıyor. Mozaik milattan önce 35 ve milattan sonra 390 yılları arasında Roma dönemine tarihlendiriliyor. Mozaikte bitki ve hayvan tasvirleri yer alıyor. Belli bir sıra halinde çeşitli kuş tasvirleri bulunuyor. Ördek, sülün, hindi ve keklik tasvirleri birbirini takip eden diziler halinde kompozisyona işlenmiştir. Mozaikte hayvan figürlerini çerçeveleyen iki sıra bandın etrafında eş kenar dörtgenlerden oluşan diğer süsleme unsuları bulunuyor. Bilindiği kadarıyla mozaiğin kalan kısımları Tepecik köyündeki vatandaşın ahırında kalıyor. Kamulaştırmayla ilgili yaşanan küçük bir problemin ardından mozaiğin kalan parçalarının da Sivas arkeoloji müzesine getirilmesi bekleniyor”

Belediyeden 13 ilçeye 13 ton mama desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini verdiği çocuğun beşiği yeni doğan kedilerin oldu