in

18 Mart: Yarbay Hasan Bey ve köpeği Canberk

Çanakkale Savaşı sırasında Yarbay Hasan Bey tarafından bulunup evlat edinilen köpek Canberk’in, Hasan Bey ile birlikte ölüme kadar giden hikayesi…

Çanakkale Zaferi’inde nice kahramanlık hikayeleri, zaferler, hüzünlü anılar yer alır. Ama pek de bilinmeyen o hikayelerden biri ise 17. Alay Komutanı Yarbay Hasan Bey ve köpeği Canberk’in hikayesidir…

 17. Alayın Komutanı Yarbay Hasan Bey askerleriyle birlikte savaşıyor, düşman siperlerine doğru korkusuzca ilerliyordu. İlerleme sırasında ise bir çeşmeye yaklaştılar ve su içmek için askerlerine izin verdi Hasan Bey.

Çeşmenin başında ise bir köpek vardı ve askerler köpeği kovalamaya çalışıyordu. Köpek her yeri yara içinde, bitkin, tüyleri dökülmüş ve perişan haldeydi.

Hasan Bey köpeği kovalayan askerlerini durdurup perişan haldeki köpeği kucağına aldı.

Ona eliyle çeşmeden su içirip, karnını doyurup sonra da köpeği kucağına alarak yoluna devam etti. Bir daha da yanından ayırmadı. Artık askerlerle birlikte geziyor, siperlere giriyordu.

HAYTAP’da yer alan yazıya göre, bir adı olmadığı için Hasan Bey ona Canberk adını koydu. Canberk artık bir Türk ordusunun, Çanakkale Savaşı’nın bir parçasıydı. Herkes Canberk’i oldukça çok sevdi.

Canberk’in zamanla tüyleri yeniden çıktı, büyüsü, yaraları iyileşti. Askerlerden bazıları insanların hayvanlara olan ilgisi ve sevgisinin sebebini anlamlandıramadıkları için ”Komutanım, bu köpeğe neden bu kadar alaka gösteriyorsunuz?” diye sordular. Hasan Bey ise “O da bir can taşıyor. Sizi, bizi ondan ayıran bir şey yok ve Allah’ın huzuruna geldiğimde bu köpeğe neden merhamet etmedin, demesinden korkuyorum.” dedi.

BAYRAĞIN ALTINDA YATMAYA BAŞLADI

Canberk’in hayatı her ne kadar değişmiş olsa da savaş içerisinde değişen bir durum yoktu. Bir gün savaş tüm sıkıntıları ile sürerken ne yazık ki Hasan Bey Fransız askerine yardım için yanamış olsa da, onların acımasızlığı sonucu bir hançer ile yaralanıp yere yığıldı.

Olayı gören Canberk koşarak Hasan Bey’in yanına yaklaştı kalkması için havlayıp, yüzünü ellerini yalamaya başladı. Yarası çok ağır olan Hasan Bey ise ne yazık ki orada hayatını kaybetti.

Mehmetçikler vefata ne kadar çok üzülse de savaş tüm hızıyla sürdüğü için Hasan Bey’i uğruna savaştığı, öldüğü toprağa defnetmek için bir mezar kazdılar. Hasan Bey’in üzerine Türk bayrağını örttüler. Canberk de bu sırada Hasan Bey’in ayağının ucunda yatmaktaydı. Sonrasında o da bayrağın altında yatmaya başladı.

Yarbay Hasan Bey’i defnetmek için bayrağı kaldıran askerler Canberk’in hala orada yattığını gördü. Canberk kalkmaz, biraz daha kaldırmak isterler ama Canberk yerinden kıpırdamaz. Biraz daha uğraştıklarında ise Canberk’in de öldüğünü fark ettiler.

Yaşanan bu iki kayba da askerler fazlasıyla üzüldü. Canberk ve Hasan Bey’in dostluğu karşısında saygıyla eğilip Yarbay Hasan’ı defnettikten sonra çok sevdiği, hiç yanından ayırmadığı biricik dostu Canberk’i de ayak ucundaki toprağa defnettiler.

Bülent Ersoy Tilbe’yi savundu: Evi hayvanat bahçesi gibi

Akyaka’da hayvan katliamı bitmek bilmiyor!