in

Yürüyemeyen köpeğe anne şefkati gösteriyor

Çorum’da Öğretmen Candan Kapkıner, felç nedeniyle yürüyemeyen köpeğe annelik ediyor; onun tüm gereksinimlerini 3 yıldır karşılıyor. Evde bakım veren Candan Kapkıner, anlayışsız komşularıyla sorun yaşadığını anlattı.

Çorum’un Sungurlu ilçesinde yaşayan öğretmen Candan Kapkıner, 3 yıl önce yavruyken sahiplendiği köpek felç kaldı.

Anne şefkati ile yaklaştığı köpeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Kapkıner, köpeği elleriyle besliyor.

Sungurlu Sağlık Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapan Candan Kapkıner, köpeği 3 yıldır şırıngayla besliyor.

Felçli olan köpek ve diğer sokaktaki hayvanlar için ev açan Candan öğretmen, sabahın erken saatlerinde uyanarak bakımını üstlendiği hayvanların ihtiyaçlarını karşılıyor.

Felçli köpeği ölüme terk etmediğini ifade eden Kapkıner şöyle konuştu:

“O zaman köpeğimiz küçüktü, hastaydı. Burnu falan akıyordu. Sağlık Meslek Lisesi’nde öğretmen olduğum için hayvan sağlığından biraz anlıyorum. Antibiyotik ilaçlar verdim. Rahatsızlığı geçmeyince Çorum’da veterinere götürdüm. Korona gibi virüs kaynaklı bir hastalıkmış. Hayvanlar bu hastalığı birbirlerine solunum yoluyla bulaştırıyorlarmış. Genelde hayvanlar bu rahatsızlıktan ölüyormuş ancak köpeğimiz yaşama tutundu”

‘ÖTENAZİ YAPTIRALIM DEDİLER, KIYAMADIM’

Felçli köpeğin 3 yıldır tüm bakımlarını yaptığını anlatan Kapkıner, köpekle ilgili şöyle konuştu:

“3 senedir altını bezliyorum, banyosunu yaptırıyorum, yaraları var onları tedavi ediyorum. 3 yıldır imkanlarım ölçüsünde bakıyorum. Çevremdeki insanlar hayvana acı çektiriyorsun istersen götürelim ötenazi yaptıralım dediler. Bende kıyamadım. Sonuçta bir can. Ben bakarım önemli değil dedim. Her şeyiyle ilgileniyorum. Dediğim gibi ötenazi yaptıramadım. Allah’ın yarattığı bir can. Yardım eden çocuklar olmasa zorlanacağımı biliyorum”

‘HAKARET İŞİTTİĞİMİZ OLUYOR’

Kendisine ait olan evde sokak köpeklerine ve kedilerine baktığını anlatan Kapkıner, şunları kaydetti:

“Hayvanların bakımını anne ve babamla birlikte yapıyorum. Komşularımızla biraz sorun yaşıyoruz. Hakaret işittiğimiz oluyor. Para cezası kesildiği oluyor. Ceza ödemekten, mahkemelerle uğraşmaktan enerjim tükendi. Ben kötü bir şey yapmıyorum. Çevremde gördüğüm hasta hayvanlara bakıyorum. İnsanların takdirine bırakıyorum. Bu yanlış bir şey değil ama toplum olarak hayvanlara gereken değeri vermiyoruz.”

Beykoz’daki köpek katliamına suç duyurusu

Vicdansızlar bunu da yaptı: Sokaktaki canların mama kabını çaldılar