in

Yılın en güzel van kedisinin yavruları çok sevildi

Van’da düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışması’nda birinci olan kedi Mia’nın yavruları dünyaya geldi. En az anneleri kadar güzel ve tatlı olan yavru kedilerin sevimlilikleri büyük ilgi topladı.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle kentin en önemli değerlerinden olan Van kedilerinin tanıtımı için birçok etkinlik düzenleniyor.

Milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan bu kedilerin bakımlarının özenle yapılmasının yanında türlerinin devamı için de özel çalışmalar sürdürülüyor.

Doğumları devam eden bu kedilerin 2022 yılında yaklaşık 120 yavrusu dünyaya geldi. Dünyaya gelen yavru kediler arasında en çok dikkat çeken ise Van Kedisi Güzellik Yarışması’nda yılın birincisi seçilen ‘Mia’ isimli kedinin yavruları oldu.

KENDİSİ GİBİ SEVİMLİ YAVRULARI OLDU

Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, merkezde güzellik yarışmasına katılacak yüzlerce hayvanın olduğunu belirtti.

Yarışma için seçtikleri ‘Mia’ isimli kedinin ise bu yarışmada birinci olduğunu hatırlatan Kaya, “Bu kedimiz hamileydi ve doğum yaptı. Kendisi gibi sevimli yavruları oldu. Şu an bu yavrularını büyütmekle meşgul” dedi.

2022 YILINDA 120 YAVRU KEDİ DÜNYAYA GELDİ

Merkezde 2022 yılında 120 civarında yavru kedinin dünyaya geldiğini dile getiren Kaya, “Birinci parti doğumlar bu yüzden çok verimli geçti.

Buna göre bu yıl kediler için daha umutlu konuşabiliriz. Birinci parti doğumların ardından ağustos ayında ve ekim döneminde doğumlar devam edecektir. 2022 yılının sonuna kadar merkezimizde yavrular doğmaya devam edecektir” diye konuştu.

Baza içinde mahsur kalan yavru kediler kurtarıldı

12 yaşındaki Aykut ile yavru keçiyi, polis kavuşturdu