in

Yavrular zehirlendi… Anne köpek, yavruların yanından ayrılmadı

Ankara’da, 8 yavru köpek zehirlenerek yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren yavruları gören anne köpek, yanlarından ayrılmadı.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde zehirlendiği iddia edilen 10 yavru köpekten 8’i yaşamını yitirdi.

2 yavru köpek ise veteriner kliniğinde tedavi altına alındı.

Zehirlenerek ölen yavru köpeklerin başında ise anne köpek dakikalarca bekleyerek onları kokladı.

Yavru köpeklerin zehirlenmesi Ankara’nın Çankaya ilçesi Öveçler Mahallesi, Öveçleri Parkında meydana geldi.

Yaşam hakkına saygılı biri olan Aslı Bayın, saat 16.30 sıralarında Öveç Vadisine geldiğinde köpekleri 8’ini ölü, 2’sini de acı içinde yerde kıvranırken buldu.

Bayın, 2 köpeği veteriner kliniğine götürürken, Veteriner hekimin yaptığı muayenenin ardından hayvanlara zehir verildiği belirtildi.

Hayvan haklarına saygılı kişiler, ölü köpeklerin bulunduğu yere geldi.

Polis ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne haber verildi.

ZEHİRLENEN KÖPEKLERİN BAŞINDAN AYRILMADI

Zehirlenen yavru köpekler ekipler tarafından otopsi yapılmak üzere götürülmek istendiği sırada anne köpek gelerek yavruları kokladı.

Dakikalarca zehirlenen yavru köpeklerin başında bekleyen köpeği ise insanlar uzaklaştırmak istedi. Yavruların yanından ayrılmak istemeyen anne köpek zorla ikna edildi.

Köpek, olay yerinden uzaklaştığı sırada Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yavru köpekler götürülmek istendi.

Durumu gören anne köpek ise bu seferde ekiplerin arkasından gitti. Bu durumu gören çevredekiler ise gözyaşlarına hakim olamadı.

‘HAYVANLARINDA BU DÜNYADA YAŞAMAYA HAKKI VAR’

Yavru köpekleri ölmek üzereyken bulan Aslı Bayın şöyle konuştu:

“Bugün parka geldiğimde saat 4 veya 5 civarıydı. Ortalık çok felaketti. Yavru köpekler ölmüşlerdi. Bu yavru köpekler kime ne zarar verebilir ki? Yavru köpekler kesinlikle zehirlenmişler. Ben geldiğimde köpekler yavaş yavaş can çekişme evresine girmişlerdi. Bir kısmı da zaten ölmüştü. Biz ve bu arkadaşlar köpeklere daima bakıyoruz. Biz ekonomik olarak da zor zamanlar geçirsek de kendi boğazımızdan kısıp bu hayvanlara veriyoruz. Çünkü hayvanların da bizim gibi bu dünyada yaşamaya hakları var.”

Hayvan sevgisiyle tanınan Haydar Dümen hayatını kaybetti

Nesli tükenmekte olan hayvanları taşlara çiziyorlar