in

Yavru kedi katiline 2 yıl hapis

Trabzon’da evde baktıkları kediyi öldüren Mahmut E.’ye “hayvana eziyet ederek öldürme” suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

Trabzon‘da, eşine sinirlendiği gerekçesiyle evlerindeki üç aylık kediyi duvara fırlatarak öldüren Mahmut E. iki yıl hapis cezası aldı.

7 Aralık 2021’de,evlerinde yaşanan tartışma sonrası eşi Y.E. kocasından şikayetçi oldu. Mahmut E. hayvana şiddet uygulamaktan gözaltına alınırken, yavru kedi on gün sonra veterinerde hayatını kaybetti.

Trabzon Hayvanları Koruma Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, Mahmut E. hakkında ‘hayvana işkence’ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yavru kedi katiline iki yıl hapis

YASTIK SANDIM SAVUNMASI 

DHA’nın haberine göre, karar duruşmasında suçlamaları reddeden sanık, savunmasında “Eşime kızmıştım. Kediyi fark etmedim, yerde yastık var sanıp, tekmeyle fırlattım” dedi.

Eşinden şikayetçi olan Y.E. ise olay sonrası polise verdiği ilk ifadesini yinelediğini, olay günü yan odada bulunduğu sırada eşinin kediyi kovalayıp “Neden kaçıyorsun?” diye bağırdığını duyduğunu anlatarak bu iddiayı çürüttü.

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, hayvana yönelik suçun geçmişte de tekerrür ettiği kanaatiyle ağırlaştırıcı nedenleri göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, sanık Mahmut E.’yi ‘hayvana eziyet çektirerek öldürmek’ten iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

İyi hal indirimi ve ceza erteleme de uygulanmayan Mahmut E., cezasının onanması halinde cezaevine girecek.

TRAHAYKO adına duruşmaya katılan Engin Barın, kediyi kurtarabilmek için klinikte uzun uğraşlar verdiklerini kaydetti ve şunları söyledi:

“Bu kararla yüreğimiz soğumadı ama en azından iki yıl hapis cezası aldı. Bu kararın ertelemesi, indirimi, para cezasına çevrilme durumu yok. Olumlu açıdan gördüğümüz tek şey bu.

Onun dışında yaşanan her şey bizi derinden yaraladı. Bugüne kadar hayvana şiddet uygulayan kimse ceza almamıştı. Bu karar belki bir nebze insanların gözünü korkutacak. Bu olayların hiç yaşanmaması arzumuz ama en azından caydırıcı olacağını umuyoruz. Bir can gittiği için sevinçli değiliz. Bizim için güzel günler, kimsenin kimseye şiddet uygulamadığı zaman gelir.”

‘En güzel Van kedisi’ seçilen Mia’nın siyah yavrusuna büyük ilgi

Avcılar’da kedi kurtarmak isteyen itfaiyeye ev sahibi engeli!