in

Yaşam alanları daralan puhular, insan yerleşim alanlarında yaralanıyor

Van’da yaşam alanları daralan puhular kar yağışı sebebiyle aç kaldığı için insanlara yakın yerleşim alanlarına yemek aramaya iniyor ve yaralanıyor. Yaralı puhu sayısında büyük artış var.

Yaşam alanları her geçen gün daralan puhu kuşları, bu yıl Van’da görülen yoğun kar yağışından oldukça etkilendi.

Puhuların yaşam alanlarının daralmasıyla birlikte beslenmek de zorluk çekmeye başladılar. Yoğun kar yağışlarında yiyecek bulamadığı için insana yakın yaşam alanlarına, yol kenarlarına yiyecek aramaya inen puhular çeşitli sebeplerden dolayı yaralanıyor. Yaralı puhu kuşlarında büyük artış görülüyor.

DKMP 14’üncü Bölge Müdürlüğüne getirilen yaralı puhular, bakım ve tedavileri için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderildi. Getirildikleri merkezde tedavileri tamamlanan puhular, tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Yaşam alanları daralan puhular yemek bulabilmek için insana yakın yerlere inerek yaralanıyor.

Yaşam alanlarıyla birlikte beslenme alanları da daraldı

Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü Havzası’ndaki bütün yaban hayvanlarının sorunlarına çözüm yolları ürettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Aslan, “Kışın son aylarında kar yağışının fazla olması ve doğadaki soğuk havanın da artması nedeniyle yaban hayvanlarındaki popülasyonumuz değişti. Yaban hayvanları, yaşam alanlarındaki yiyeceklerin azalmasına bağlı olarak, beslenme alanlarının daralması sonucu yerleşim alanları ve yolların kenarlarına gelmektedirler. Kendi aralarındaki kavgadan dolayı puhu kuşları bize yaralı olarak geliyor. Genellikle de kanatlarından yaralanıyorlar. ” dedi.

Farklı bölgelerde çok fazla yaralı puhu kuşuna rastlanıyor.

Bu yıl yaralı puhu sayısında büyük bir artış olduğunu söyleyen Aslan,“Yaralı puhu sayısında yüzde 300 civarında artış meydana geldi. Puhular bizim dostlarımızdır. İnsana herhangi bir zarar vermezler. Gelecek yıl için kayıtlarımızı tutuk ve hazırlıklarımızı yaptık. Bize gelen bu 12 hayvanın yüzde 40’ını tekrar doğaya kazandırdık” diye de ekledi.

Yıllardır Van Gölü Havzasında fotoğraflar çeken Doğa Fotoğrafçısı Ferzende Coşar ise puhuların popülasyonun artmasıyla çalışmalarını çoğalttığını, bu çalışmalar esnasında ise farklı bölgelerde çok fazla yaralı puhu kuşuna denk geldiğini söyledi.

Kahraman köpek, 81 yaşındaki adamı boğulmaktan kurtardı

Yeryüzünün uçan en büyük hayvanı: Yerde balıkçıl, gökte akbaba