in

‘Yaralı hayvan gördüğünüzde 112’yi arayın’

Doğa fotoğrafçısı Vedat Atlı, 112’i acil servis hattının yalnızca insan sağlığı için değil hayvan sağlığı için de aranabileceğini hatırlattı.

DOĞA FOTOĞRAFÇISI VEDAT ATLI, ARAÇ ÇARPMASI SONUCUNDA YARALANAN VE YARDIMA MUHTAÇ YABAN HAYVANLARINA ERKEN MÜDAHALE EDİLMESİ İÇİN VATANDAŞLARA ÇAĞRIDA BULUNDU.

Doğa fotoğrafçısı Vedat Atlı, araç çarpması sonucunda yaralanan ve yardıma muhtaç yaban hayvanlarına erken müdahalenin önemine dikkat çekerek yaban hayattaki dostlarımıza yardım edilmesi için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Türkiye’de farklı kurumlara ait acil yardım çağrıları için kullanılan ‘112 Acil Çağrı’ hattının önemine dikkat çeken Vedat Atlı, sadece insan sağlığı ile ilgili değil, hayvanlarla konularda da bu hattın aranabileceğini hatırlattı.

YARALANAN HAYVANLAR İÇİN 112

Vatandaşların araç çarpması sonucunda yaralanan hayvanlara erken müdahale yapılması için de 112 Acil Çağrı hattını araması gerektiğini söyleyen Atlı, “İnsanoğlunun elinin uzandığı her yerin doğası bozulmuş. Çok az yerde bakir doğa kalmış. Bu bakir doğanın aslında artması lazım. Çünkü ekolojik denge için bu şart. Ekolojik denge bozulduğu zaman artık günümüzde herkes nelerle karşılaşabileceğimizi simüle etmiş durumdadır. Bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor. Farkında olmanın dışında harekete geçmemiz gerekiyor. Şahsım olarak çevrede ve bölgede bulunan hayvanları, doğal zenginlikleri alıp insanların gözünün önüne getiriyorum ki farkında olsunlar.

Cizre’den bana fotoğraf atanlar oldu ve maalesef ki çizgili sırtlana araç çarpmış ve ölü bedenini gördüm. Çaldıran’da da gece araç yol üstüne çıkan bir ayıya çarpmıştı ve ayı birkaç gün Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesinde tedavi edilmeye çalışılmıştı fakat kurtarılamadı” şeklinde konuştu.

Aracın çarpması sonucunda yaralanan ve yardıma muhtaç hayvanlara karşı insanlara bir mesajının olduğunu belirten Atlı, “Bu gibi durumlarda 112 Acil Çağrı diye bir numara var. Eskiden sadece sağlıkla ilgili konularda aranabiliyordu, artık 112 Acil Çağrı hattını aradığınız zaman karşınıza sekreter çıkıyor ve sekretere durumu anlatıyorsunuz. Sizi gerekli yerlere yönlendiriyorlar. Siz 112’yi tıkladığınız zaman acil bir şekilde oraya ekipler gönderiyorlar. Bu tarz bir durumda bir hayvana çarptığınızda ya da bir hayvana çarpıldığına şahit olduğunuzda 112’yi arayıp durumu bildirin. En yakın doğa koruma ekipleri gelip o hayvanı alıp tedavi ederler. Belki bir yaban hayvanı kurtarılır. Çünkü neticede onların da sürü halinde bir yaşam şekilleri var. Bu ekolojik dengenin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için bizim üstümüze düşen görev, mağdur bir hayvan ya da yardıma muhtaç bir hayvan gördüğümüz
zaman 112’yi aramamızdır. Oraya ekipler yönlendiriliyor. Belki de bir hayvanın kurtuluşuna sebep olacağız” diye konuştu.

Gönüllü gençlerden gönüllere dokunan hareket

Sanatçılar sokaktaki hayvanlar için bir arada