in

Yangın bölgesinden kaçan karakulaklar, Datça Yarımadası’na sığınmış olabilir

Marmaris Bördübet yangın bölgesi, nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulakların yaşam alanları arasında yer alıyor. Bölgede görev yapan Muğla Sıtkı Koçman Üni. Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, yangın bölgesinden kaçan karakulakların bir kısmının Datça Yarımadası’na sığınmış olabileceğini aktardı.

Marmaris’te 21 haziran günü başlayan orman yangını 5’inci günde kontrol altına alındı.

 Birçok canlıya ev sahipliği yapan 4 bin 500 hektarlık ormanlık alan küle döndü.

Marmaris Bördübet yangın bölgesi, doğadaki en muhteşem canlılardan biri olan nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerden karakulakların yaşam alanlarıydı.

KARAKULAKLAR DATÇA YARIMADASI’NA SIĞINMIŞ OLABİLİR

Datça Belediyesi’nin Instagram hesabından yaptığı paylaşımda yer alan bilgilere göre, bölgede yer alan karakulakların yangından hızlıca kaçarak kurtulan türler arasında oldukları ve Datça Yarımadası’na sığınmış olabilecekleri aktarıldı:

“Muğla Sıtkı Koçman Üni. Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin’in verdiği bilgiye göre yangından hızla kaçarak kurtulan türler arasında karakulaklar da bulunuyor.”

ÖLÜ YA DA YARALI KARAKULAK TESPİT EDİLMEDİ

Bölgede görev yapan İlemin, şimdiye kadar ölü bir karakulağa rastlanmadığını da ifade etti:

“Yangın bölgesinde herhangi bir ölü ya da yaralı karakulak tespit edilmediğini ifade eden İlemin, karakulakların bir kısmının Datça Yarımadası’na sığınmış olabileceğini vurguladı.”

Manken Özge Ulusoy: Kıyafetlerimi satıyorum, hayvanlara yardım ediyorum

2022 BigPicture Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması’nın kazananları belli oldu