in

Veteriner Hekimler Odası Başkanı: Isırma vakalarının ırkla ilgisi yok

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Arslan, köpek ısırma vakalarıyla ilgili “Bunun ırkla da bir alakası yok hayvanın eğitimiyle alakalı” dedi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, köpek ısırma vakalarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Murat Arslan yaptığı açıklamada, “Bundan sonra daha fazla ısırma vakaları görebiliriz ama biz bunları eskiden de görüyorduk. Bunun ırkla da bir alakası yok hayvanın eğitimiyle alakalı. En sakin ve küçük ırkı eğittiğiniz zaman o içgüdüsel olarak koruma görevini yapıyor, bu yüzden saldırabilir. Belli bir yerde yaşamaya alışık hayvanlar bir anda sokağa çıkacaklar ve onların da kaygıları olacak. Köpeklerin saldırması için bir uyarı da onların korkmasıdır. Hayvanların kapalı ortama kapatıldığı zaman da bir takım problemleri olacak. Özgür yetişmiş hayvanlar oldukları için kendilerini ve bakıcılarını yaramaları gibi sorunlar da görülebilir”dedi.

KÖPEKLERİN GİDERİNİ KARŞILAMAMAK İÇİN SOKAĞA BIRAKIYORLAR

Prof. Arslan, ceza ödemekten kaygılananların, kayıt için maddi yük altına girmek istemeyenlerin köpeklerini sokaklara ve ormanlara bırakmaya başladığını belirtti:

“Bu nedenle sokağa bırakılan pitbull ve benzeri ırkların artışı söz konusu. Şu an bu tip hayvanların sahiplerinin genellikle ekonomik durumları maalesef belli seviyelerin altında. Bu kişiler kısırlaştırmamak ve maddi gideri karşılamamak adına hayvanları sokağa bırakacaklar. Burada yerel yönetimlerin ve merkezi yönetimin destek olması gerekiyor”

Bazı hayvan sahiplerinin bu ırkların satışını yaptığı için kayıt altına almak istemediğini anımsatan Prof. Dr. Arslan şunları ifade etti:

“Kayıt altına aldıklarında kısırlaştırma belgesini de vermek gerekiyor. Hem kısırlaştırmak hem de kimliklendirmek için bir ücret ödeniyor. Kısırlaştırma ile beraber ortalama alt taban bin 200 bin 300 lira arasında değişiyor. Bu da bölgeye göre değişiklik gösteriyor.

Valiliğin ve ilgili bakanlıkların bu konuda mutlaka bir yol bulması gerektiğini hemen ortaya çıkan bu genelgenin bu kadar kısa süre içinde uygulanmasının mümkün olmadığını söylüyorum.” 

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Arslan, İstanbul’daki barınakların yetersiz olduğunu söyledi.

İSTANBUL’DA BARINAKLAR YETERSİZ

“Bugün birçok belediyenin, İstanbul’u örnek verirsek birçok ilçenin barınağı, bakım evi yok. Olanlar da yetersiz. Olanlar, mevcut çalışmaların yürütülmesi için alınan hayvanlarla dolu. Alınacak hayvanların konulacağı bir kapasite İstanbul’da bulunamamakta ve şu an bununla ilgili sorun yaşanıyor.”

6 AY UZATILMALI

“14 Ocak’a kadar belirlenen sürenin en az 6 ay uzatılması gerektiğini düşünüyorum. Yetkililerin bu konuda merkezi düzeyde biraz müdahil olması gerekir. İlgili bakanlıklarca şu an kısırlaştırılamayan hayvanların kısırlaştırılması için maddi destek verilebilir.”

Jandarma yemekhanede kalan yemeği hayvanlara bıraktı

Kuşadası’nda ağaçlar koruma altına alındı