in

Veteriner Hekim Yunus Özdemir: Köpeklerin sorunları insanlarla ilişkili

Veteriner Hekim Yunus Özdemir, köpeklerin henüz yavruyken karşı karşıya kaldığı; fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle saldırganlaştırıldığının altını çizdi, “Köpeklerin psikolojik sorunlarının büyük bir kısmı insanlarla ilişkili” dedi.

Kırıkkale Belediyesi bünyesinde görevli Veteriner Hekim Yunus Özdemir.

 Kırıkkale Belediyesi bünyesinde görevli Veteriner Hekim Yunus Özdemir, tehlikeli ırklı köpeklerin sahipleri tarafından uygulanan yanlış beslenme ve yetiştirilme yöntemleri neticesinde saldırgan hale geldiğini söyledi.

Gaziantep’te 4 yaşındaki Asiye, pitbull cinsi köpek tarafından yaralanmıştı. Küçük Asiye’nin yaşadığı olay sonrasında tehlikeli ırk olarak isimlendirilen köpeklerin bakımlarının nasıl olması gerektiğini ve sorumsuz sahipler hakkında yapılması gereken cezai işlemleri gündeme getirildi.

PSİKOLOJİK BOZUKLUKLARA YOL AÇIYOR

Hayvanlara sahipleri tarafından uygulanan yanlış beslenme ve yetiştirilme yöntemleri ile ilgili konuşan Kırıkkale Belediyesi bünyesinde görevli Veteriner Hekim Yunus Özdemir, köpeklerin psikolojik sorunlarının büyük bir kısmı insanlarla ilişkili olduğuna dikkat çekti.

Köpeklerin saldırganlaşmasının en büyük sebebinin sahiplerinin yetiştirme yönteminden kaynaklandığını ifade eden Özdemir, “Köpeği uygunsuz ve uyarımı az ortamda büyütmek, köpeğe kötü davranmak, elektrikli, dikenli tasma takmak, vurmak ya da köpeğe fiziksel şiddet uygulamak veya ses tonunu yükselterek bağırarak korku gibi psikolojik şiddet etkileri de saldırganlık, davranış ve kaygı bozukluğu, stres, depresyon gibi psikolojik bozukluklara yol açar” bilgisini verdi.

HAKİM: Saldırganlaştırılmış köpekler şiddete maruz kalmış köpeklerdir

Nesli tükenmekte olan 126 kaplan öldürüldü