in

Veteriner Hekim Gökhan Durukan: Köpeklerin saldırgan olması için birçok faktör gerekir

Davranış Uzmanı Veteriner Hekim Gökhan Durukan, köpeklerin saldırganlık davranışları geliştirmek için birçok farklı faktörün bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Hayvan Davranış Uzmanı Veteriner Hekim Gökhan Durukan, Ajanimo’ya yaptığı açıklamada köpeklerin saldırgan davranış geliştirmesi için birçok faktörün bir araya gelmesi gerektiğini belirtti:

“Köpeklerin saldırganlık davranışı gelişmesi için çok fazla etkenin bir araya gelmesi gerekir, bu bir süreçtir, genellikle de kronik durumların sonucu olarak saldırganlık ortaya çıkar. Annenin gebelik sürecinde stresli olması, annenin psikolojik durumu, kritik dönem dediğimiz süreçte uyaransız ya da stresli uyaranlara maruz kalmak, yetersiz/dengesiz beslenme, fiziksel şiddet gibi durumlar köpeklerde saldırganlık davranışı oluşturabilir.

Saldırganlık dinamik bir süreçtir birçok durumdan etkilenir ve hastalık semptomu olduğunu bilmeliyiz, saldırganlığın temel nedenlerini anlamalıyız ve bu sorunu yaşayan hayvanların tedavi edilebilir olduğunu topluma öğretmeliyiz.

‘ABD’DE FARKINDALIK HAFTASI VAR’

Bir diğer nokta ise, yine bir köpeğin beden dilini bilirsek, saldırı öncesi çoğunlukla ortaya çıkan davranışlarını gözlemler, bunu değerlendirerek köpeğin saldırmasını önleyebilir oluruz, ABD’de ‘Isırık Farkındalık Haftası’ mevcuttur ve özellikle tüm okullardaki çocuklara köpek saldırılarında nasıl davranmaları gerektiği anlatır. Çok basit bir yöntem vardır, ağaç yöntemi, sakince, köpekle göz teması kurmayarak, elimizi kasık bölgemizde bağlayıp, içimizden sayı saymamız, bu beden dili köpekleri sakinleştirip, insana yönelik saldırganlığın önüne geçer.”

Köpek eğitmeni Özvardar: Genetik olarak tehlikeli ırk diye bir şey yok

Köpek besleyen insanlara tehdit: Samuray kılıcıyla doğrarım