in

Ukraynalı kadın, 30 fazla köpeği cehennemden kurtardı

Rus saldırısı altındaki Mauripol’deki bir aylık yaşam mücadelesinde barınaktaki 30 köpeği hayatta tutmayı ve şehirden kaçırmayı başaran Irina Petrova, şimdi onların yeni yuvalarını arıyor.

Rusya‘nın açtığı savaş sonrası kuşatılan Ukrayna kenti Mariupol‘de mahsur kalan yüz binlerce sivilden biri Irina Petrova, tehlikelere rağmen bakımı altındaki hayvanları terk etmeyi reddetti ve 30’dan fazla köpeği ‘cehennemden’ kurtardı.

Savaştan önce Mariupol’de bir chihuahua köpek barınağının sahibi olan Petrova, “En önemli şey hayatta olmamız” diyor.

Şubat sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinini ardından Mart ayında ablukaya alınan Mariupol’de siviller, haftalarca Rus kuvvetleri tarafından tamamen dış dünyadan izole edilmişti.

Sivillerin tahliyesi neredeyse aylar aldı ve bu süre zarfında yüzlerce kişi ağır bombardımanlarda hayatını kaybetti veya yemek, ısınma ve suyun olmadığı yokluk içinde sığınaklarda yaşam mücadelesi verdi.

Ukrayna’da devam eden savaşta Birleşmiş Milletler verilerine göre 4 binden fazla inan hayatını kaybetti. Başka ülkelere veya şehirlere göç etmek zorunda kalan pek çok kişi ise evcil hayvanlarını geride bırakmak zorunda kaldı; hayvanat bahçeleri ve barınaklar terk edildi.

Savaşın devam ettiği ülkede sınırlar boyunca dünya çapındaki hayvan hakları örgütleri, geride kalan ve savaştan dolayı ölümle burun buruna gelen hayvanları korumak için mücadele vermeye devam ediyor.

Yeşil Gazete’nin aktardığına göre, Euronews‘e konuşan Petrova, bir ay boyunca şehirde mahsur kaldığını ve bir süre sonra 40’tan fazla insanın paylaştığı bir sığınak haline gelen kızının evine taşındığını söylüyor.

“İnsanların kafası karışmıştı, ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Önce elektrik ve aydınlatma gitti, sonra iletişim ve su, en son gazın gitmesiyle ilkel yaşam başladı.”

Petrova tüm bu süre zarfında barınağındaki köpekleri hayatta tutmayı başardı. Aşırı soğuklarda birkaç günde bir barınağa yanlarına gitmek için vurulmayı dahi göze aldı.

KÖPEKLERİ GERİDE BIRAKMADI

Haftalar sonra şehirden kaçan araba konvoylarına katılma şansı elde eden Petrova, köpekleri geride bırakmayı reddetti:

“Hemen köpeklere koştum. Bir büyük araba vardı, koltuklarını katladım ve olabilecek tüm boşluklara köpekleri yerleştirdim. Tek tek saydım çünkü birini unutmaktan çok korktum, iki köpeği daha kapıdan içeri attım ve… Bilinmeyene doğru yola çıktık.“

Mariupol’den bu şekilde ayrılan konvoy ise büyük bir risk aldı: Yollarda mayınlar vardı ve düzenli olarak ağır bombardımana maruz kaldılar.

Üç günlük yolculuğun ardından Irina ve köpekler, Ukrayna’nın kontrolündeki Zaporizhzhya kentine ulaştı. Petrova ise herkesi bu kadar şanslı olmadığını, arkalarındaki beş harabanın harap olduğunu söyledi.

Kasabaya varıp Ukraynalı askerleri görünce ağladıklarını belirten Petrova ve köpekleri, güvende olsa da başka bir şehirde evsiz kaldı.

Irina’nın bir arkadaşını Facebook‘ta bir paylaşım yapması üzerine yardım teklifleri yağdı ve şimdiye kadar, 30 köpeğin 10’u yeni yuvalarına kavuşturuldu. Petrova, paylaştıkları bu zor deneyimin ardından köpeklere veda etmekte zorlandığını anlatıyor:

“Her biri için sanki çocuğumu veriyormuşum gibi ağladım, neyse ki kimse duymadı .Kalbimin ağrıması ve ruhumun parçalanmış olması bir şey ama aynı zamanda bu acı çeken hayvanlara mutlu bir hayat vermeyi borçlu olduğumu anladım.”

UYGUN BİR YER ARIYOR

Öte yandan hala 20 köpeğe bakan Petrova, kalacak  bir yer bulmakta hala zorlanıyor.Kış geldiğinde sert soğukla baş etme olanağı olmayan yazlık bir evde kalan Petrova, acilen uygun bir yer aramaya devam ediyor.

Mariupol’daki evinin yıkıldığına inansa da bir gün geri dönme sözü veriyor:

“Hiçbir şeyim yok. Bütün sokağımız yandı. Dönecek bir yer yok ama yine de döneceğiz.”

Tekme attığı orangutandan dakikalarca kaçamadı

Merdiven boşluğuna sığınan 11 yavru köpeğe sahip çıktılar