in

Uçamayan Ebabil Kuşu Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız?

Bahar ve yaz aylarında yerde bulup “Aaa uçamıyor ve yürüyemiyor, yavru mu bu kuş? Nasıl besleriz?” diye sorduğunuz Ebabil Kuşları (Apus apus), ülkemize bahar aylarında gelip, yazın üreyip, sonbaharda da göç eden bir kuş türüdür.

ebabil1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Öncelikle bulduğunuz bireyler yavru değil, onu belirtelim. Aslına bakarsanız bu kuşlar muhtemelen birçoğunuzdan daha yetişkin kuş bireyleri! Birçoğu, yuvalarında yavruları yemek bekleyen ana ya da baba kuşlardır.

“Ama uçamıyor!” diyebilirsiniz. Bunun sebebi, dar ve uzun kanatlarının havada aşırı yüksek hızlar yapabilmek üzere evrim geçirmiş olmasıdır. Bu tip kanatlarla jet motoru takmaksızın yerden kalkış yapması mümkün değildir. Aslına bakarsanız bu durum evrimde çok sık görülür. Evrimsel süreç sırasında bir özellik abartılı miktarda geliştikçe, birçok handikapı da beraberinde gelir. Örneğin bu ebabiller günlerce çok hızlı bir şekilde süzülürler; ancak yere kondukları zaman tekrar kalkış yapamazlar.

ebabil3

“Ama adamakıllı yürüyemiyor da, yazık!” da diyebilirsiniz tabii. Bunun sebebi de yine abartılı hızlara ulaşabilme becerilerinin bir götürüsüdür. Bu kuşların yüksek süzülme hızlarına ulaşabilmesini mümkün kılan aerodinamik yapının bir diğer adaptasyonu ayakların güdükleşmesidir. Tıpkı uçakların havada iniş takımlarını kapatmaları gibi, bu kuşlar da çok ufak ayaklara sahiptir ve pek yürüyemezler. Dolayısıyla nasıl ki sizler parmaklarınız üzerinde yürümeyi beceremezseniz (eğer balet değilseniz), bu hayvanlar da bu minicik ayaklarla pek yürüyemezler.

ebabil2

“E o zaman nasıl tekrar havaya ulaşacak bu hayvanlar?” diye sorabilirsiniz. Genellikle yalnızca yüksek binaların çatılarına ya da kayalıklara asılı kalarak durabilirler. Bir kere rüzgarın yardımıyla veya kendilerini yüksek bir yerden boşluğa bırakmak suretiyle havalandılar mı, günler boyu durmaksızın uçabilirler. Hatta işin aslına bakarsanız, ebabiller kadar fazla süre havada kalabilen pek bir kuş türü bulunmamaktadır.

Şimdi asıl önemli soruya gelelim: Bir ebabil bulduğunuzda ne yapmalısınız? Eh, bu bilgilerden sonra sanıyoruz tahmin etmesi çok zor değil. Avuçlarınız arasına aldığınız ebabili hafifçe yukarı doğru fırlatın ya da yüksek bir yerden aşağı bırakın. Uçup gidecektir.

ebabil4

Beslenmesi için ıslatılmış kedi maması ya da yağsız kıyma verebilirsiniz; ancak hayvan muhtemelen elinizden yemek istemeyecektir. Aslen kendi öğünü, havada yakaladığı böceklerdir. Bu nedenle beslemeye çalıştığınız sürede daha fazla enerji ve su kaybetmesine neden olursunuz.

Bu nedenlerle bir an önce bu hayvanları göklere ulaştırın ki avları peşinden koşmaya devam etsinler!

Kaynak: BE, Evrim Ağacı, “Ebabil Kuşu ve Uçuşu (ya da Uçamayışı)”

*Bu yazı evrimagaci.org sitesinden alınmıştır.

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Sayenizde bugün bir ebabili yeniden uçurabildik. Teşekkürler kıymetli bilgileriniz için.

  2. eyvallah saolun bılgı ıcın. bır tanesı dusmus gecen senede dusmus bulduk ama kargalar gagalamıstı zor kurtardık ama 2 gun dayanabıldı yaralarına. neyse bugun kapı onunde yerde comelmıs sekılde yıne buldum. suan balkonda su vs verdım en ust kattakılere soylkıcem ordan atcaz havaya dogru bakalım.

  3. bu sayfaya denk geldim. balkondan attım. hiç uçamadı düştü. bahçeden aldım tekrar getirdim eve, sabah ölmüştü. yani veterinere götürün bence. uçamamasının başka bir sebebi varsa sonra benim gibi öldürmeyin yanlışlıkla. iyilik yapıcam derken hayvanı öldürdüm, çok üzgünüm şu anda.

  4. evrim demek yaratılışa Allaha karşı gelmek inkar etmek demektir siz evrim ağacı denilen sacma siteden kooyala yapıştır yapmışsınız ve sizde aynı günaha alet olmuşsunuz yazıyı düzeltin ve evrim geçen yerleri silin üç kuruş kazanmak için Allahı inkar etmeyin gelelim ebabillere sakın bu sayfada yazılan gibi kuşu uçması için fırlatmayın öldürür vebale girersiniz bir tepeye yüksek bir yere çıkın elinizin içinden kendisi uçup gider gitmiyorsa daha kendine gelememişdir bakmaya devam edin ALLAH a emanet olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan heykel

Mustafa Koç’un Anısına Yaptırılan Heykel Sualtında Yaşatılacak

one cıkan dovme

Birbirinden İlginç 8 Pokemon Dövmesi