in

Uçamayan ebabil kuşu gördüğümüzde ne yapmalıyız?

Yerde uçamayan hatta yürümeyi bile başaramayan bir ebabil kuşu gördüğümüzde ne yapmamız gerektiğini çoğumuz bilemeyiz ve telaşlanırız. İşte bu yazıyı okuduktan sonra böyle bir telaşınız olmayacak.

Uçamayan bir ebabil kuşu gördüğümüzde ilk olarak onların yavru olabileceği aklımıza gelir. Ancak bu doğru değildir. Uçamaz şekilde yerde gördüğümüz ebabil kuşlarının birçoğu yuvalarında yemek bekleyen yavrularına yemek götürmek üzere uçmaya başlayan anne veya baba ebabil kuşlarındandır. Uçamamalarının sebebi, dar ve uzun kanatlarının havada aşırı yüksek hızlar yapabilmek üzere evrim geçirmiş olmasıdır. Bu tip kanatlarla jet motoru takmaksızın yerden kalkış yapması mümkün değildir. Aslına bakarsanız bu durum evrimde çok sık görülür. Evrimsel süreç sırasında bir özellik abartılı miktarda geliştikçe, birçok dezavantajı da beraberinde gelir. Örneğin bu ebabiller günlerce çok hızlı bir şekilde süzülürler; ancak yere kondukları zaman tekrar kalkış yapamazlar.

Uçamadıkları gibi yürüyemediklerini de görebilirsiniz. Bunun sebebi de yine abartılı hızlara ulaşabilme becerilerinin bir götürüsüdür. Bu kuşların yüksek süzülme hızlarına ulaşabilmesini mümkün kılan aerodinamik yapının bir diğer adaptasyonu ayakların güdükleşmesidir. Tıpkı uçakların havada iniş takımlarını kapatmaları gibi, bu kuşlar da çok ufak ayaklara sahiptir ve pek yürüyemezler. Dolayısıyla nasıl ki sizler eğer balet değilseniz parmaklarınız üzerinde yürümeyi beceremezseniz, bu hayvanlar da bu minicik ayaklarla pek yürüyemezler.

O zaman nasıl uçabiliyor bu hayvan diye düşünebilirsiniz. Genellikle yalnızca yüksek binaların çatılarına ya da kayalıklara asılı kalarak durabilirler. Bir kere rüzgarın yardımıyla veya kendilerini yüksek bir yerden boşluğa bırakmak suretiyle havalandılar mı, günler boyu durmaksızın uçabilirler. Hatta işin aslına bakarsanız, ebabiller kadar fazla süre havada kalabilen pek bir kuş türü bulunmamaktadır.

Şimdi asıl önemli soruya gelelim: Uçamayan ebabil kuşu gördüğümüzde ne yapmalıyız? Eh, bu bilgilerden sonra sanıyoruz tahmin etmesi çok zor değil. Avuçlarınız arasına aldığınız ebabil kuşunu hafifçe yukarı doğru fırlatın ya da yüksek bir yerden aşağı bırakın. Uçup gidecektir.

Beslenmesi için ıslatılmış kedi maması ya da yağsız kıyma verebilirsiniz; ancak hayvan muhtemelen elinizden yemek istemeyecektir. Aslen kendi öğünü, havada yakaladığı böceklerdir. Bu nedenle beslemeye çalıştığınız sürede daha fazla enerji ve su kaybetmesine neden olursunuz.

Bu nedenlerle bir an önce bu hayvanları göklere ulaştırın ki avları peşinden koşmaya devam etsinler!

Nemrut Krater Gölü için ‘uluslararası jeopark’ projesi

Farklı Dillere Göre Hayvan Sesleri