in

Tehlike altındaki Anadolu Parsı görüntülendi

Nesli tehlike altındaki Anadolu Parsı, uzun bir aradan sonra termal kameralar tarafından görüntülendi. Görüntülerden hayli sağlıklı olduğu anlaşılan parsın nerede görüldüğü hayvanı tehlikeye atmamak için açıklanmadı.

ANADOLU PARSI TERMAL KAMERALAR İLE İLK KEZ NET OLARAK GÖRÜNTÜLENDİ.

Geçmişte birçok yerde türü iyice azalan Anadolu Pars popülasyonunun bugün tekrar artışa geçmesiyle termal kameralar Parsı ilk net olarak görüntüledi.

Termal kameralar ile görüntülenen Anadolu Parsı ile ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, Parsın hep dağlarda olduğunu ve aslında neslinin tükenmediğini söyledi.

Parsların güvenliği için görüntünün nerede ve ne zaman çekildiğini bildirmek istemeyen Prof. Dr. Şağdan Başkaya, Pars popülasyonlarının iyileştiğini gözlemediklerini ve bugün Trakya Bölgesi haricinde bütün bölgelerimizde Parsın yaşadığına dair kanıt niteliğinde izler ve belgeler elde ettiklerini belirtti.

Başkaya, “Tek sorun, kamuoyunun Pars ile ilgili yeterince bilgilendirilememiş olmasıdır” diye konuştu.

Başkaya, “Pars kendini çok iyi saklayabilen, tek başına avlanarak yaşayan bir yırtıcıdır. Birçok yerde insan yerleşim alanına yakın olsalar da pek görüntü vermezler. Genellikle geceleyin faaldirler. Erkekleri, çiftleşme dönemi hariç yalnız yaşar. Dişileri ise, yavruları tek başına büyüttüğü için varsa, yavrularıyla birlikte yaşamaktadır. Yani Pars’lar, kurtlar gibi grup veya sürü oluşturmazlar. Parsın besinini oluşturan türlerin popülasyonlarında yaşanan iyileşme, Pars popülasyonlarının da iyileşmesini sağlamaktadır. Geçmişte batı bölgelerimizde birçok yerde yok olan veya iyice azalan popülasyonlarının da, bugün tekrar artış eğiliminde olduğu gözlenmektedir” şeklinde konuştu.

Anadolu Parsı türünün korunması ile ilgili olarak ise Başkaya “Parsın korunması için dar alanların kesin koruma alanı ilan edilmesi yerine, büyük alanlarda, birbirine bağlı ekosistemlerde yapılacak olan bütün türleri dikkate alan planlı ormancılık, planlı hayvancılık, planlı yaban hayatı yönetimi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kedi Villası’nda 100 Van kedisi doğdu

Gazze’deki eski oyuncaklar hayvanlara yürüteç oldu