in

Su maymunları Edirne’de görüntülendi

Bulgaristan’da doğan ve Edirne’den de geçen Tunca Nehri’nde taşkınlarla birlikte bulundukları çiftliklerden sürüklenen su maymunları Edirne’de görüntülendi.

Bulgaristan’da doğan ve Edirne’den de geçen Tunca Nehri’nde taşkınlarla birlikte bulundukları çiftliklerden sürüklenen su maymunları Edirne’de görüntülendi.

Kemirgen hayvan türlerinden olan ve bitki köklerini yiyerek beslendikleri görüntülenen su maymunlarının sudan çıkınca yaptıkları hareketler, çevrede bulunan vatandaşlar tarafından ilgiyle izleniyor.

Yaz mevsiminde sadece birkaç tane su maymunun olduğunu ifade eden Ali Galip Kökuş, şunları anlattı: “Vatandaşlar ilk başta tavşana benzetti. Yaklaşık olarak 2 ay önce su maymunları Tunca Nehri’nde yavruladı. İnsanlara yabancılaşmadılar, yaklaştılar. Geçen hafta yine burada arkadaşlarımızla beraber ekmek ile besledik.”

Anavatanı Güney Amerika olan çok sayıda su maymunu Tunca Nehri’nde ağaç dallarında ve köprü ayaklarında yaptıkları yuvalarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

“Su maymunlarını çağırdığımızda geliyorlar. Edirne’mizde böyle şeyler üremeye, türemeye başladı. Bu hayvanlar tabiatın dengesini sağlıyor. Böyle olması tabi ki Edirne’yi de bu konuda zenginleştiriyor. Şehir dışından nehre gelen turistler su maymunlarını fotoğraflıyor. Çocuklar da bu tür hayvanları görünce sevinçten bayılıyor. Su maymunlarının sayısı son günlerde çoğaldı.”

Balık tutmak için Tunca Nehri kenarına gelen vatandaşlardan Cemal Efe ise Bulgaristan’da taşkınlarla beraber geldiklerini ifade ederek,

“Su maymunları burada sazlıklardan, besleniyorlar. Edirne’de daha bundan 2-3 sene öncesinde hiç yoktu. Ama şimdi Edirne’de sayıları çoğaldı. Buraya gelen vatandaşlar da ekmek ile besliyor” ifadelerini kullandı.

Dağcılar tipiye rağmen yem bırakmaktan vazgeçmedi

Adana’da bir vaşak donarak hayatını kaybetti