in

Simitlerini güvercinlerle paylaşıyor: ‘Hep aynı saatte gelirler’

Simitçilik yapan 65 yaşındaki Şefik Uçar, tezgâhındaki simitlerle güvercinleri besliyor. ‘Güvercin Baba’ adıyla anılan Uçar, güvercinlerin hep aynı saatte yanına geldiğini söyledi.

Rize’de simitçilik yapan 65 yaşındaki Şefik Uçar, kuşlara olan yaklaşımı ve onları her gün elleri ile beslemesi nedeniyle ‘Güvercin Baba’ ismiyle anılıyor.
Merkeze bağlı Tophane mahallesi Cumhuriyet caddesi üzerinde simitçilik yapan Şefik Uçar’ın tezgâhı her sabah güvercinlerle doluyor.

Tezgah açtığı caddede ‘Güvercin Baba’ ismiyle anılan Şefik Uçar, tezgâhındaki simit kalıntılarını güvercinlerle paylaştığını söyleyerek “Her gün bu güvercinleri besliyorum. 13 yıldır buradayım, ben de 13 yıldır besliyorum onları. Mısır ekmeği, simit kırıntısı, o gün ne bulursam onunla besliyorum onları. Güvercinlerde beni seviyor her sabah 8.00’da, 10.00’da burada toplanıyorlar” dedi.

‘ELİMDEN GELSE BÜTÜN HAYVANLARI BESLERİM’

Vatandaşların kuşlar sayesinde kendisine ‘Kuşçu baba’ veya ‘Güvercinci baba’ diye seslendiğini dile getiren Uçar “Vatandaşlar görüp yanıma geliyorlar ‘Kuşçu baba kuşları yediriyor’ diyorlar.

Vatandaşlar da bunların sayesinde bana ‘Güvercinci baba, kuşçu baba, simitçi dayı’ diye sesleniyor. Elimden gelse sadece kuşları değil, hayvanların hepsini beslerim. Hayvan bu sonuçta, ne kadar alıştırırsan o kadar yanına gelir. Yaklaşırlar sana. Kar yağdığında yerde bir şey bulamayınca elimden bile yiyen oluyor” ifadelerini kullandı.


Hayvanların herkes tarafından sevilmesini istediğinin altını çizen Uçar sözlerine “Herkes hayvanları sevsin.” diye devam etti.

‘ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR’

Hasan Kaya isimli esnaf ise Şefik Uçar’ın lakabı olan Güvercin Baba ismini hakkı ile yerine getirdiğini dile getirerek “Şefik dayımız yıllardan beri burada simit tezgahında Rizelilere hizmet veriyor. Artı kuşlara her sabah burada gelir yem atar. Kuşlar da onu bekler. Herkes gelir rızkını alır burada. Şefik dayı emeklilere de her yönüyle bir örnek teşkil ediyor.

Bir başka cadde esnafı Hasan Tahsin Delibalta da “Bizim kendisinden gayet memnunuz. Sevdiğimiz, emekli bir ağabeyimiz. Emekliliğini burada geçiyor. Kendisinde çok güzel bir hayvan sevgisi var. Kuşları da burada besliyor. Allah Şefik dayımızdan razı olsun” şeklinde konuştu.

10 kiloluk alabalığı öldürdüler

Taksi şoförünün dikkatsizliği ineği öldürdü